• 18 Mayıs 2014 Pazar 11:49
  • |
  • 18 Mayıs 2014 Pazar 11:49

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Kralın seçimi

Paylaş

Maçta, ‘ne inanılmaz başlangıçtı ama!..’ dedirtecek bir G.Saray baskısı yoktu. Buna karşın ‘ne kurtarışlardı’ dedirtecek; Gökhan Değirmenci’nin iyi kaleci performansı vardı. Çelişkiden çok, Erciyes’in istediği ile G.Saray’ın doğrusu sebep oldu buna. Erciyes  kendi sahasında oynansın ‘Kaptığım topu hızlı hücuma çeviririm’ diye düşündü.  G.Saray da sahaya herkesin yerli yerinde olduğu şekilde doğru dağıldığı için topun yönünü çevirerek pozisyon buldu. Tek sıkıntı ceza sahasını sadece sol kanattan Sabri ve Sneijder ile zorladıkları için merkezdeki oyuncular hareketsiz kaldı. Yan orta ile onları besleyince sahte bir baskıya dönüştü.
Gözlerimi kapatıp düşünüyorum aklımda ilk yarıdan kalan Sneijder’ın kendisinin bile şaşırdığı Gökhan ile karşı karşıya kaçan gol pozisyonu ve Burak Yılmaz’ın ofsayt olmasına karşın devam ettirdiği pozisyonda kaleci Gökhan’a nişanladığı şut. Sneijder’ı sağı gösterip sol vurmaya çalıştığı ama auta giden pozisyonda Gökhan’ın yere yatmayıp Sneijder’ı bozması başarı.
Fakat Burak Yılmaz’ın ofsayt bayrağı kalktığı halde devam edip üzerine sert şut vurduğu pozisyon santrfor eksikliği. Burak Yılmaz bu pozisyonda sezon başından beri sürekli oynayabilseydi. Golcü, bir gol krallığı tacını daha başına takardı. Drogba’nın yokluğunda düşüncem bu.
Ancak Burak buna rağmen gol kralı olabilirdi. Eğer o pozisyonda sergileyemediği ikinci bir vuruşu olsaydı. Sert plase ve dağınık bir şekilde altı pas içinde dokunuş. Birinci çalışma ikincisi takipçiliktir.
Burak Yılmaz’ın tipik gollerini böyle anlatabiliriz. Oysa bunlara sert vurmak yerine topun dibine yumuşak bir dokunuş yapmayı bir kişiyi geçip kaleye vurmayı ekleyebilse, geçen yıl gerçekleştirdiği kafa vuruşlarını da düşünürseniz komple bir forvete dönüşebilir.
G.Saray onun dağınık bir altıpas vuruşuyla Şampiyonlar ligi(ne gitmeyi garantiledi. Şimdi soru şu: Burak Yılmaz’a o pozisyonu emanet edip yabancı forvet almak yerine geride başka bir pozisyonlardaki kalite eksikliğini Sneijder seviyesine çekmek mi mantıklı?
Yoksa kolaycılığa kaçıp tribünleri mutlu edecek yabancı forvet almak mı?
Eğer Burak vuruş çeşitliliğini artıramazsa sorunun doğru cevabı birincisi olmasına karşın yönetimler tarafından ikincisi tercih edilecek. Yani her şey Burak’ın elinde. Yani tıpkı dün Şampiyonlar Ligi’ne direkt gidip gitmemek G.Saray’ın elinde olduğu gibi.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

O da izledi

5.12.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Canlı canlı! 2 puan gitti

4.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Kazanma sanatı ve muhteşem ikili!

5.12.2021