• 21 Şubat 2013 Perşembe 02:14
  • |
  • 21 Şubat 2013 Perşembe 02:14

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Kontrol şart!

Paylaş

Eğer 18'de Hamit topu direğe nişanlamasa ya da kendisi 36'da Hildebrand'ı avlasa daha devre bitmeden mektup; üzerine damga pulu yapıştırılıp Gelsenkirschen üzerinden adrese teslim edilmişti!

Ne olduysa bu golden sonra oldu. Galatasaray kağıt kalemi rakibine bıraktı. İkinci yarı Drogba'nın ofsayttaki Burak'a pası, Burak'ın 77'de çaprazdan şutu ve Sabri'nin uzaktan Hiderbrand'ı yoklaması dışında hakimiyeti Schalke'ye verdiler. Belki de Schalke aldı!

Fatih Terim'in maç öncesi kendi soyunma odasına gönderdiği 'rakibi küçümsemeyin' mesajı bu nedenle yerindeydi. Ancak maç boyunca rakip kadar küçümsenmemesi gereken bir başka faktör daha vardı: zemin! O kadar ki Selçuk İnan, Burak Yılmaz'ın attığı golün pasını verirken Schalke stoperlerinden daha çok zeminle mücadele etti. Tıpkı 25'te Sneijder'in zeminden dolayı iyi şut atamamasında olduğu gibi... Saha, yeşil renkli buz pistiydi adeta!..

Galatasaray'da Drogba ve Sneijder'ın hem golde, hem de ilk yarıda yaratılan pozisyonların hepsinde rolü vardı. Sneijder sol beki Riera'ya destek vermemiş olabilir, fakat paslarındaki kalitesiyle fark yarattığını da eklemek gerek. Amrabat ile ikinci yarı başında yer değiştirmesi; o kanadı çizgide etkili kullanma isteği kadar Farfan'ın arkasında yalnız kalan Höger'i zorlama düşüncesi olmalı. Galatasaray, Amrabat ile o kanadı daha iyi savundu, ama aynı oranda hücum edemedi. Hırs geldi, kalite azaldı!

İKİ TAKIM DA DENK

Burak Yılmaz ve Drogba iyi oynadılar. Ancak Galatasaray'ın en iyileri Selçuk ve Melo'ydu. Schalke'de aynı bölgede oynayan Neustadter ve Jones ile karşılaştırıldıklarında farkları daha da ortadaydı. Bu ikili ikinci yarı yorulana kadar takımı ayakta tuttular.

Dany'nin bir hatası, Farfan'ın en sevdiği boş alanı kendisine bırakınca o dakikaya kadar takımının en kötüleri listesindeki Jones, cezayı kesti.

Üç skorun da ortaya çıkabileceği, kontrolsüz, tempolu ve topun oyunda kaldığı bir maç oldu. Maç başında Schalke mi, Galatasaray mı daha iyi tartışması olmuştu. Şöyle de denebilir Schalke söylendiği kadar kötü mü tartışması! Maçın senaryosu gösterdi ki, iki takım da denk! Bu nedenle tur hala ortada. Galatasaray deplasmanda gol atabilir ve turu geçebilir. Elbette kontrolü ele alması şartıyla.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

17.01.2022

Engin Verel

Geçiş dönemi!

16.01.2022

Alen Markaryan

Evlerinin önü boyalı direk!

19.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

16.01.2022