• 16 Aralık 2013 Pazartesi 02:00
  • |
  • 16 Aralık 2013 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Konsantrasyon!

Paylaş

Bulduğunuzu atmalısınız. G.Saray’ın bu sezon en büyük eksiği! Stancu’nun golünden önce Sneijder topu ağlara gönderecek kadar müsaitti. Drogba’nın golüyle gelen beraberliğin hemen birkaç dakika sonrası Burak Yılmaz’ın altıpasın içerisinde gol atamaması için hiçbir olumsuz koşul yoktu. Uzatma dakikalarındaki baskı sonucu yaratılan karambollerden daha önemli olan, sonucu belirleyici pozisyonlar bunlardı. 
Ligde evinde oynadığı Rizespor ve Antalyaspor maçlarında da fazlasıyla gollük tehdit oluşturdu G.Saray, sadece bitirici olamadı. F.Bahçe ile aralarındaki on bir puanlık farkı oluşturan temel sorun da bu! 
Futbolcuların bitiriciliğinde sorun var diyebilir miyiz? Burak Yılmaz ligde gol krallığının yanı sıra geçen sezon Şampiyonlar Ligi’nde Ronaldo ile uluslararası rekabete bile girdi. Sneijder futbola başladığından beri onu farklı kılan; oyunun skora etki etmesi atması ya da attırması. Takımdaki diğer oyuncular için de benzer başarı istatistiklerini sayabiliriz (ki çok uzağa gitmeden Selçuk-Melo ikilisinin iki yıl öncesine bakmak yeterli olur). Peki o halde sorun ne? 
Sorun G.Saray’ın şampiyon olduğu geçtiğimiz iki yıldaki konsantrasyonundan uzak olması. Sahadaki yerleşimlerinin iki yıla oranla daha olgunlaştığını söyleyebiliriz. Fakat takım halinde lig maçlarında saha farketmeksizin aynı enerjiyi sahaya yansıttıklarını söylemek doğru olmaz. Dün Burak, Sneijder; daha önceki maçlarda Bruma, Melo ve diğer gol kaçıran oyuncular, maça değil şampiyonluk için yüksek konsantrasyona sahip olsalar kaçırdıklarından daha zorlarını gole çevirebilirlerdi. 
Bu maçın haklı görülebilir bir mazereti vardı. Geçen hafta içerisinde zorlu bir Juventus karşılaşması oynadılar. Yorgundular ama o maçtan kazandıkları moral motivasyon bunun üstesinden gelmelerine yetebilmeliydi. Ben öyle de olacağını tahmin ediyorum maç öncesi. Hiçbir anında 19 Mayıs Stadı’nın çimlerinde bu moralle koşan enerjik bir G.Saray ortaya çıkmadı. 
Diziliş için sadece şunu söylemeliyim; eğer üçlü savunma oynayacaksanız sol kanatta Riera oynar. Kadroya önce onu yazıp sonra diğer yabancıları belirlemelisiniz. Mancini dün Hakan ile başlayıp sonra onu çıkarıp Burak’ı alarak dörtlüye döndüğünde sol bekte Semih’i oynattı. Futbolda olmaz diye bir şey yoktur ama dünkü tercihler fayda getirmedi!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021