• 18 Ekim 2011 Salı 01:59
  • |
  • 18 Ekim 2011 Salı 01:59

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Komutan Alex

Paylaş

Böyle bir gole ihtiyacı vardı Özer Hurmacı'nın! Mükemmel oynamak için değil. Kendine olan bakışı değiştirmek için.
Ankaraspor'dan geldiğinde herkes onun özel bir yetenek olduğunu biliyordu. Fakat bekleneni öyle veya böyle veremedikçe 'kayıp yetenekler' sınıfına yatay geçiş yapmak üzereydi.
Dün özel adamların atabileceği bir gol vuruşu yaptı. Daha önemlisi zekasını kullandı. Hızlı düşündü, cesaretle uyguladı. Sadece golde değil oyunun her anında. Şimdi tekrar 'elit futbolcu' sınıfına yükselmek adına iyi bir kanaat notu var Sarı-Lacivert karnesinde. Elbette bu golün arkasına sığınarak oynamazsa!
Fenerbahçe'nin de böyle bir gole ihtiyacı vardı. Süper Lig'de bu sezon 'Levante havası' estiren İdman Yurdu, önüne gelene 28 yılın acısını çıkarırcasına diklenirken o gol olmasaydı daha dirençli olabilirdi. İlk yarının son 10 dakikasında gösterdikleri gibi.
İngiliz forvet Zamora, başarı hedefleyen takımlarda olması gereken 6 futbolcu profilini şöyle sayar: memnuniyetsiz, şakacı, sakinleştirici, organizatör, işkolik ve komutan!
Fenerbahçe'nin üç bölgesinde bu 6 profilin 3'ü çok net var. Defansta işkolik Yobo, orta sahada sakinleştirici Baroni ve forvette komutan Alex!
UYUMLU GENÇLER
Alex, aslında altısını birden barındırıyor demek daha mı doğru olur? Bu sezon Fenerbahçe'de oyuna karakter veren Alex'in etrafında ona ayak uyduran gençler görüyoruz. Nüfus kağıdına göre bir gençlik değil bu. Mahmut Hoca'sı hastaneye kaldırılmış Hababam Sınıfı'nın 'hergele değil iyi adamlarız' ispatına girmiş gençliği!
Kocaman, böyle olunca kadrodaki ikinci adamları devreye sokabiliyor. Özer, Caner, Stoch, Bekir ve kısmen Baroni gibi performansıyla geride kalan isimlere sorumluluğu gözü kapalı veriyor.
Geçen sezondan aşağıda olan oyunlarına rağmen ilerlemelerini sağlayan fark bu!
Dün tabelayı değiştirmelerinde rakip kalecilerin katkısı kadar bu özelliklerinin olduğunu belirtmek gerek. Bir de Bekir'in ceza sahasındaki elle müdahalesine verilmeyen penaltı kararının...
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ocak 2021 Salı

On dakika

05 Ocak 2021 Salı

Faydalılar arasında en faydalı

24 Aralık 2020 Perşembe

Diziliş değil tavır

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Tarlada gömü buldu

25.01.2021

Engin Verel

Mesut sizi gözetledi!

26.01.2021

Alen Markaryan

Bir tek akıllı siz misiniz?

26.01.2021

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Bu ikiliye dikkat!

24.01.2021