• 15 Mart 2015 Pazar 01:45
  • |
  • 15 Mart 2015 Pazar 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Kolaydan zora

Paylaş

Galatasaraylı futbolcular İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü’nün yerleşik defansını ilk kez yirmi sekizinci dakikada arızaya uğratabildiler. Kendi doğru hücumları ile bulmadılar. Rakibinin hücuma çıkarken kaptırdığı top sayesinde hücumda bir adam fazla olabildiler, ancak değerlendiremediler.

Bu dakikadan sonra devrenin bitimine kadar oyun pratiği bir kez bozulmuş rakibi karşısında oyunu iyiden iyiye Başakşehir’in ceza sahası civarına taşıdılar. Bunda devreyi böyle bitirmek isteyen Abdullah Avcı’nın oyuncularının tercihleri de etkili oldu.
Golü yerleşik ve aksamayan Başakşehir savunmasına karşı buldular.

Yaptığı ortalarda isabet oranı düşük olan Sabri, tribünlerin sabrının azaldığı dakikalarda yaptığı ortaya Selçuk İnan harika bir vole atarak bulduğu gol takımına derin bir oh çektirdi.

Galatasaraylı hücum oyuncuları gole kadar fazla adamla hücum etmek istese de Mossoro ve Perbet haricinde topun arkasında sekiz kişilik bir blok halinde duran Başakşehirli oyuncuların arasına sızamadı. Daha çok enine paslarla bu blowgun etrafında topu dolaştırdılar. Buna hız kazandıramayıp derinlemesine gidemeyince Başakşehir kalesi baskı altında, ama gol tehlikesinden uzak kaldı.

Kaptığı topları özellikle Visca’nın kanadından ceza sahasının çaprazlarından Galatasaray kalesine getiren Başakşehir, gole yaklaştığı pozisyonları yakalayan taraf oldu.

Kulübün adını aldığı Başakşehir, İstanbul’un dışında yeni inşa edilen semtlerden biri; ancak takımın oyun kurgusu şehrin eski semtleri kadar kök salmış, alışıldık bir dokuya sahip! Devre biterken bulunan gol bu nedenle önemliydi. Maçı zordan kolaya çeviren bu goldü!

İkinci devre golü arayarak başlayan Başakşehir, topu rakip alanda tutmak isteğinde olunca geride Yasin ve Bruma’nın işleyebileceği boşluklar bıraktı.

Mossoro ile gol aradığı aynı dakikanın içinde ikinci golü bulması asla sürpriz değildi. Sürpriz olan Mossoro gibi problem cozen oyuncusunu çıkardığı halde, tüm riskleri alarak oynayan Abdullah Avcı’nın Başakşehir’inin beraberliği yakalamasıydı. Zoru kolaya çevirmişken, kolayı zora çevirmek gerçekten çok zordu! Galatasaray zoru başardı… Bunda elbette oyuncu değişikliklerinin ve maç bitti havasına girilmesinin büyük payı vardı.

İki farklı geriye düşmesine karşın hücumda ve defansta olumlu hareketler yapmaya çalışan Başakşehirli oyuncuları da tebrik etmek gerek!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021