• 16 Ekim 2016 Pazar 02:00
  • |
  • 16 Ekim 2016 Pazar 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Kilit adam Tolga

Paylaş

Galatasaray atanı tutanı iyi takım. Geçen seneye oranla düzelttikleri pek çok şey olsa da oyunları kusursuz değil, ama bu özellikleri ile ligde ilerliyorlar.
Dün de Bruma tipik bir deplasman gol attılar. Kazandıkları topla hızlı çıktılar. Bruma ile bitirdiler.
İkinci devre Gençlerbirliği savunmaktan vazgeçip oynamaya karar verince, bu kez tutanı Muslera çıktı. En az iki net gollük topu engelleyerek ligin neden en çok kurtarış yapan kalecisi olduğunu gösterdi.
Bu yönüyle aslında Galatasaray’ın pozisyon veren bir takım olduğunu görmek gerek. Girdikleri pozisyonları maksimum oranda gole çevirirken, rakiplerine verdikleri gol pozisyonlarında kalecileri sayesinde ayakta duruyorlar.
Bruma takıma sürat kattı. Yasin ona ayak uyduruyor. Eren Derdiyok Galatasaray’ın en iyi transferi, hücumda iki stoperi tedirgin ediyor. Orta sahada Tolga Ciğerci soyadının hakkını veriyor. Koşuyor. Sadece koşuyor demek haksızlık olur. Defans ile hücum arasında paslarıyla doğru bağlantıyı kuruyor. Koştuğu mesafeyi böylece anlamlı kılıyor.
Orta sahadan hücum bölgesine pas denemeleri az, ancak onun dışındaki tüm pasları yanındaki herkesi gölgede bırakacak kadar iyi yapıyor.
Tolga Ciğerci atanı ile tutunanı iyi olan Galatasaray’da oyunu güçlendiren tek isim. Orta sahada oyunu güzelleştiren bu adam aynı zamanda Galatasaray’ın en yumuşak karnı. Galatasaray’ın verdiği pozisyonlara ve kontraataklara bakın hep onu göreceksiniz. Oyun kurulurken mutlaka bir kez topa değen Tolga’ya baskı yapıldığında kaptırdığı toplar telafisi zor pozisyonlara dönüşüyor.
Gençlerbirliği bunu uyguladığında hem Galatasaray’ın ritmini bozdu, hem kendini etkin hale getirdi. Beraberlikle ya da galibiyetle bile bitirebilirlerdi.
Ancak dedim ya Galatasaray atanı ve tutanı iyi olan takım. Bu sayede kazandılar.
Kazandıkça yükselen özgüvenleri en büyük avantajları olacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021