• 21 Aralık 2023 Perşembe 07:00
  • |
  • 21 Aralık 2023 Perşembe 07:00

YAZAR

Keskin sirke

Paylaş

Üç puanı kazandı, Galatasaray derbisinde Fred'i kaybetti. Maçın "Z Raporu" bu. Fenerbahçe, Galatasaray'ın ardından ligin en formda takımını, öne geçip, beraberliğe yakalandıktan sonra, geri dönerek yendi. Derbiye taşıdıkları en büyük kazanım, çoğu futbolseverin puan kaybedebileceğini düşündüğü maçta taşıdığı bu moral. Ligin şu ana kadar tartışmasız en iyi maçını izledik. Bizim heybemize attığımız da bu! Cengiz nerede? On beş milyon euro boşa mı gitti? Bu parayı hak ediyor mu? Samsun deplasmanında Dzeko'ya yaptığı asistten bu yana ortalıkta olmayan Cengiz, Kayseri'de 'ben buradayım' dercesine oynadı. Onu yakından tanıyan biriyle konuştuğumda, "Derbi haftasında süre almak ister, alırsa hakkını verir" demişti. Öyle de oldu. Oynaması sadece rfan Can Kahveci'yi kart cezasından korumak değildi.

Batshuayi verimsiz başladığı, olumsuz hücum aksiyonu, olumludan az olduğu sırada, kendine gelen fırsatları iyi değerlendirdi. Hat-trick yaparken Dzeko'nun bağlantı rolünden çok ceza sahası içi bitiriciliğini gösterdi. O yüzden topun gol pozisyonlarında oraya gelmesinde önemli rolü olan Fred'i, derbide kaybetmesi çok daha büyük zarar. "Maçı derbi var, kendimizi yormayalım tadında oynayan" Tadic'ti. Ferdi'yi şimdiye kadar destekleyen oyuncu rolündeyken, dün, Ferdi onu da taşıdı. Kendi düzeyinin altında tamamladı. Derbi maçlarında, motivasyonu yüksek bir oyuncu olarak pazar günü Fred'in yokluğunda, hücumda ekstra oyununa ihtiyaç duyacaklar.

Fenerbahçe'de maçın en iyisi Fred'di. Top kazandı. Kazanılan topları büyük oranda iyi kullandı. Fakat Mert Hakan Yandaş'ın dolduruşuna geldi. Gördüğü kart, gereksiz ve hakemlerin diken üzerinde olduğu günlerde, kendi saygınlıklarını korumak için kaçınılmazdı. Mert Hakan Yandaş girdiği andan itibaren, hırsını hakeme değil, topa yönlendirmeliydi. Üç puanı kazanırken, en iyi oyuncularını kaybedecek atmosferin oluşmasında başroldeydi. Saçma. Keskin sirke küpüne zarar, tam da onun durumunu anlatıyor. smail Kartal'ın çıkarken ona olan öfkesi, para cezasıyla da desteklenmeli ki, duygulardan çok akıl üstün kalsın takımda. Kendi takım arkadaşlarına haksızlık.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

26 Şubat 2024 Pazartesi

Kapalı kale

19 Şubat 2024 Pazartesi

Avcı, denge ve Meunier

12 Şubat 2024 Pazartesi

Zafere giden yol

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kayıp büyük

1.03.2024

Engin Verel

Şampiyonluk terapisi

3.03.2024

Alen Markaryan

Yükselen değerler...

29.02.2024

Kenan Karcı

Yeni kurbanlar mı istiyorsunuz!

28.02.2024

Mustafa Sapmaz

Kapalı kale

26.02.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Ersin Destanoğlu'na açık mektup

3.03.2024