• 28 Şubat 2022 Pazartesi 07:00
  • |
  • 28 Şubat 2022 Pazartesi 07:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Kazanırken sorgulamak

Paylaş

Gedson Fernandes'in adı Galatasarayla anılırken, oyuncuyu Beşiktaş'ın transfer edip Rizespor'a kiraladığı gün, gözler bu maça çevrilmişti. Dün gece pekala Galatasaray'ın orta saha merkezinde Gedson Fernandes ile Erick Pulgar birlikte oynayabilirdi. Hadi geçtim. Fernandes, Galatasaray forması giyebilirdi. Galatasaray tercihini Pulgar'dan yana kullandı. Maçın açılış golü harika bir vuruşla Fernandes'ten geldi.

Futbola bakışımda oyuncu kalitesinden öne, her zaman oyun kalitesini koyarım. Çünkü oyuncu kalitesiyle oyunu güçlendirmek, uzun vadede bir şey kazandırmaz. İstikrarı da zedeler. Ancak bu, istediğiniz oyunu ortaya koyabilmek için kaliteli adamlara ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmez.

Galatasaray, dünkü orta sahası ile çıkacağı on maçın ancak ikisini rahat kazanabilir. Onda da rakibin yaptıkları sonucu belirler. Elbette Fernandes'i tercih etmeyebilirsiniz, fakat onun yerine alınan Erick Pulgar'ı kulübede başlatmak şaşırtıcı. Sakatlığı yoksa bu orta sahada Erick oynar. Sakatlığı varsa (ki sezon içinde bilek sakatlığı yaşadı) niye transferi tercih edilir?

Kafa karıştıran bir tercih de santrfordaydı. Penaltıyı kaçırmasına rağmen, topla buluştuğunda rakip savunmada Gomis'in açtığı gedik, Muhammed'in iki katıydı. Onu kurtarıcı olarak sonradan oyuna almaktansa, skoru baştan almak için onu başlangıç on birinde değerlendirmek daha doğru değil mi?

Ligin en az gol atan iki takımından biri olan Rizespor'dan iki gol yedi Galatasaray. Sezonun başından bu yana ilerleme kaydetmeyen Nelsson'u kenara almayı hiç düşünmedi Galatasaray kenar yönetimleri. Oysa ikinci golde rakip santrforla girdiği hava topu mücadelesindeki zayıflığı sadece dün gecenin arızası değildi.

Elbette Galatasaray'ın iki kere geriye düştüğü maçı kazanması güzel. Ancak bu Torrent'in tercihlerinin doğruluğundan kaynaklanmadı. Savunmada ve hücumda Van Aanholt performansı belirleyici oldu. Galatasaray iki haftadır küme düşme potasındaki takımları yeniyor

Kendisini zirveden uzaklaştıran da sezon başından bu yana buna benzer yanlış tercihlerdi. Kazanırken bunu sorgularsa, zirveye çıkar!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Nisan 2024 Cuma

Kıştan bahara

18 Mart 2024 Pazartesi

Unutulmaz maç

10 Mart 2024 Pazar

Bulutların üzerinde

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kanatlar kırık olunca

3.04.2024

Engin Verel

Hani bırakıyordun!

8.04.2024

Alen Markaryan

Bir TSYD Kupası maçında gencecik çocuklarla...

9.04.2024

Kenan Karcı

Üçüncülük bile fazla

13.04.2024

Mustafa Sapmaz

Kıştan bahara

12.04.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Kadıköy'de işler farklı olur

12.04.2024