• 15 Ocak 2024 Pazartesi 07:00
  • |
  • 15 Ocak 2024 Pazartesi 07:00

YAZAR

Kayıp sezonun hedefi

Paylaş

Sergen Yalçın'ın Antalya'daki ilk antrenmanlarından birinde futbolcularına "Herkes ayakta kalacak. Yatarak müdahale istemiyorum" diye seslendiği duyulmuştu. Öyle de oynadılar dün. Ligimizde top oynama niyetinde iki takımın karşılaşmasını bulmak pek kolay olmuyor. Antalya'da iki takım da yetenekleri ölçüsünde iyi futbol oynamaya çabaladı. Hakem de topa müdahalelerde verdiği doğru kararları, uyguladığı avantajları ve oyunu gereksiz yere kesmeyerek, iki takımın akıcı oyununa destek verdi. Taraftar açısından hüzünlü olabilir, ancak iyi futbol izlemek isteyenler için güzel bir oyun oldu.

Paul Onuachu'nun milli takımına gidecek olması, ünlemli "şok" haberleriyle duyurulmuştu. Elbette önemli bir eksik. Anımsayanlar olacaktır geçmiş yazılarımdan birinde söylemiştim; Trabzonspor'un daha geride konumlanıp oradan atak yaptığı, hele ki bunu deplasmanlarda daha katı şekilde uyguladığı oyunda, hareketli bir santrforu bulması doğru olacaktı.

Dün Enis Destan bu oyun için daha uygun bir oyuncu profi li olduğunu futboluyla gösterdi. Geriye gelişleriyle takımının on kişilik bir blok halinde oynamasını sağladı, orta saha ile santrfor arasındaki mesafeyi kısalttı. Uzun top sayısının bu yüzden azaldığını, kısa pasların çoğaldığını ve temponun arttığını gördük. Onuachu'nun hava hakimiyeti elbette aranacak, fakat Enis'in olduğu format da çabukluğu artıracak gibi.

Fountas şık bir sol ayak dışı vuruşuyla takımını öne geçirdi. Benkovic çizgi üzerinde üstün gayretle çıkarttığı hareket de Fountas'ın vuruşu kadar akılda kalıcıydı. Bu çaba skorun daha erken eşitlenmesini engellese de Antalyaspor pozitif oyununun karşılığını aldı. Abdullah Avcı, dar alan rotasyonuna en çok bu anlarda üzülmüştür. Müdahalede eli kısıtlıydı.

Galatasaray maçı öncesi bu puan kaybı, haftaya kazanması halinde puan farkının tek hanelere indirme ihtimalini oldukça zayıfl attı. Ancak puan farkının ne olduğuna bakılmaksızın, derbileri kazanmak, kayıp sezonda Trabzonspor'un tesellisi olabilir. Üstelik az da olsa ikincilik hayali kurdurabilir. Bu oyun yeter mi? Hareketlilik ve orta saha baskısıyla evet, üçüncü bölge tehdidini artırmazsa, hayır

YAZARIN DİĞER YAZILARI

26 Şubat 2024 Pazartesi

Kapalı kale

19 Şubat 2024 Pazartesi

Avcı, denge ve Meunier

12 Şubat 2024 Pazartesi

Zafere giden yol

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kâbus gibi

23.02.2024

Engin Verel

Tebrikler!...

25.02.2024

Alen Markaryan

Bu takıma biraz daha moral lazım...

26.02.2024

Kenan Karcı

Erdal Bey'i ‘Alkış'layacağım!

6.02.2024

Mustafa Sapmaz

Kapalı kale

26.02.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Kimse kendini kandırmasın!

25.02.2024