• 24 Aralık 2012 Pazartesi 02:00
  • |
  • 24 Aralık 2012 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Kararlılık!..

Paylaş

Futbolda sahaya konan oyununu açıklamaya dair son dönemde en çok duyduğunuz kelimeler sıralaması yapılsa şüphesiz 'motivasyon' ilk sırada yer alır. Etkileyeni çoktur motivasyonun! Bir önceki maçın moral bozukluğu, bir sonraki maçın zorluğu, aklının Avrupa maçında olması, rakibin alt kümeden oluşu, kazanılan bir maçın özgüveni...
Fakat dünkü maçı teknik taktiğin dışında açıklayan kelime ise kararlılıktır.
Trabzonspor rakibine yakın oynama, Galatasaray sakin kalma konusunda kararlı başladılar maça. İkisinin de bu kararlılık sonucundaki amacı tekti, oyun hakimiyetini kazandıracak golü bulmak!
Trabzon cephesinde bunu ilk yarıda engelleyen Muslera'nın kurtarışlarıydı. İlk yarının 25 ile 35'inci dakikaları arasındaki aktif dinlenmelerini saymazsak agresif bir hücum performansı sergilediler.
Galatasaray cephesinde ise hücum alanında son pas eksikliği ilk yarıda gol bulmalarını engelledi.
Bir de Amrabat faktörünü eklemek şart buna. Matematikteki havuz problemi misali; Selçuk, Umut ve hatta Riera oyun havuzunu kısık da olsun doldururken, Amrabat onların doldurduğu suyu tek başına boşaltmayı başardı. Top kayıpları ve sürekli faul arayan tarzı Galatasaray'ın el freniydi!
ADRİAN BELİRLEDİ
Oyun konsolunda maç yapanlar bilir, top rakibinizin ayağındayken kumandanın ''X'' ve ''Kare'' tuşlarına aynı anda basarsanız, futbolcularınız bir kişiye iki kişi ile basar kazanmak için. Trabzon ilk yarıyı böyle oynadı. İkinci yarıya ise bundan vazgeçip kontrollü oyuna döndüler. İlk yarının etkisiz elemanı Henrique'yi çıkarıp tekniği fena olmayan Aykut'u Zokora'nın yanına çekmesi de bunun sağlamasıydı.
Fatih Terim Trabzon deplasmanında ilk bir saat gol yememiş takımında, Aydın ve Yekta hamlesi ile orta sahayı kalabalıklaştırdı.
Böylece iki takımın hocasının da kararlılık vitamini ile besledikleri oyunda amaçları artık aynıydı: tek golle maçı kazanmak.
Bu dakikadan sonra maçın en ciddi gol pozisyonunu bulan Adrian'ın kötü vuruşu tabelayı belirledi!..
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ocak 2021 Salı

On dakika

05 Ocak 2021 Salı

Faydalılar arasında en faydalı

24 Aralık 2020 Perşembe

Diziliş değil tavır

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Maç 'orta'da bitti

21.01.2021

Engin Verel

Bu futbolla 1 puan kazançtır

22.01.2021

Alen Markaryan

Bizden ayrılmayın

22.01.2021

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Bu ikiliye dikkat!

24.01.2021