• 5 Ocak 2018 Cuma 02:00
  • |
  • 5 Ocak 2018 Cuma 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Kafa vuruşu yasaklanmalı

Paylaş

Transferin gözdesi Cenk Tosun’un sadece bir kafa golü var. Bu cümleyi futbolda tartışılan kafa vuruşu yasağına dikkat çekmek için kurdum. Peki kafa vuruşu yasaklanabilir mi?

Süper Lig’in kafasını çalıştıran takımları Beşiktaş, Fenerbahçe ve Başakşehir FK’dir. Beşiktaş en fazla kafa golü olan takım. Altı farklı futbolcu ile toplam sekiz gol attılar. Beşiktaş’ı Fenerbahçe ve Başakşehir FK ise yedişer golle takipte.

Kafa golü sıralamasında ligin ilk üçünde yer alan takımların attığı 22 golün sadece 4’ü santrforlar tarafından atıldı.

Ligde en çok kafa golü atan futbolcular üçer golle Yatabare (Karabükspor) , Maicon (Galatasaray) ve Kone (Sivasspor). İlk 10 futbolcu arasında santrforların sayısı dört.

Futbolda kafa golü sona ermiyor. Fakat futbolun oynayış şeklinin değişmesiyle kafa golü ile sivrilen santrforlar artık futbol sahnesinden çekiliyor.

Avrupa’da tartışılan konu ise kafa vuruşunun yasaklanması. Elbette profesyonel liglerde değil. Amerika’da uzun süredir 10 yaş altında çocukların futbol eğitiminde kafa vuruşu yasak. 10-13 yaş arasında ise sınırlı sayıda izin var.

Sebebi ortaya çıkan beyin sarsıntısı olayları. Yapılan araştırmalarda hafıza kaybına sebebiyet vermesi nedeniyle İngiltere’de Profesyonel Futbolcular Birliği de 2017 yılı başında benzer yasağı talep etmişti.

Bunu tekrar yineledi.

Bir araştırmaya göre yılda 1000-1500 arasında kafa vuruşu yapılması “Kronik Travmatik Ensefalopati” hastalığına sebebiyet veriyor. Başka bir araştırma bunun için 14 kafa vuruşunun yeterli olduğunu iddia ediyor.

Bu rakamlar profesyonel futbolcuların da nasıl bir risk altında olduklarını gösteriyor.

Elbette profesyonel futboldan kafa vuruşu olmadan bir oyun saçma olur. Ancak artık biz de gelişim çağındaki çocuklarımızı korumak için alt yaşlarda kafa vuruşunu yasaklamalıyız.

Kabuğuna sığamayanlar

Abdullah Avcı: Geçen sezonun ilk yarısını lider tamamlamıştı. Bu sezon aynı başarıyı tekrarladı. Şampiyonluğu ciddi olarak düşünmeye başladı.

Cenk Tosun: Başınıza gelenler için dışarıdan sebepler üretmek kolaydır; başarılı olmak için zor olanı yapıp kendini sorguladı ve hep çalıştı.

Okan Koçuk: Kiralık olarak kariyerinde iki sezondur düzenli oynamaya başladı. Milli takım aday kadrosuna davet edilen oyuncunun önü açık.

Yalçın Koşukavak: Çoğu İstanbul takımlarının beğenmediği futbolculardan kurulu takımına çağdaş bir futbol oynatıyor. Her şeyden önce hayalleri ve söyleyecek sözü var.

Kopyala yapıştır fikirler

Antalyaspor Eto’o transferini yaptığında kariyeri tartışılmaz ama verecekleri meçhul bir sporcuydu. Tuttu. Büyük bir karakter ve profesyonel olduğunu gösterdi.

Onu Vagner Love, Adebayor, Arouna Kone, Asamoah Gyan takip etti.

Şöhretli ama yaşı ilerlemiş futbolcu kulüp başkanlarının yeni formülü haline geldi. Bunun son örneği Robinho olacak gibi. 1 Haziran’da serbest kalacak futbolcu Konyaspor’a kış transferinde gelebilir.

Gelsin, ama her konuda kopyala-yapıştır fikirlerden terk etmemiz gerekmiyor mu?

Münazarasever hakemler

Arsene Wenger bu aralar hakemlere karşı öfkeli. Haklı haksız kısmına girmeyeceğim. Fakat bazı hakemlerin pozisyonlar hakkında futbolcuyla otuz saniye, bir dakika konuşmalarını eleştirdi. Sonuna kadar haklı.

Hızlı oynamak istemeyen hoca ve futbolcu yetmezmiş gibi bir de futbolcularla münazara yapan hakemler bizim ligimizde de var. Yapmayın!

Pep onu size demedi

Pep Guardiola, “Şov devam edecek. Ama on günde dört maç çok fazla. Futbolcuları öldüreceğiz” diyerek sıkışık fikstürü eleştirdi. Sadece İngiltere’de değil, genel olarak futbolda dinlenme süreleri azaldı. Futbol takviminin sadeleştirilmesi şart. Ancak bu fikri yan gelip yatan futbolcular üzerine alınmasın. Aman diyeyim. Pep onu size demedi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021