• 19 Ekim 2014 Pazar 01:45
  • |
  • 19 Ekim 2014 Pazar 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

İstatistik yalan oldu

Paylaş

Maç öncesi Prandelli’nin dediği gibiydi takımlar; Galatasaray yüksek konsantrasyonlu, Fenerbahçe organize. Başlama düdüğü ile birlikte topun hakimiyetini ele alan Fenerbahçeli futbolcular, hareketli ve hızlı oynayarak Galatasaray ceza sahasını zorladılar. Bu durum maçın daha otuzuncu dakikasında istatistiklere yansımıştı. Her iki takımın en iyi dört koşucusuna baktığınızda, Galatasaray’da defans oyuncuları ve defansif orta saha oyuncuları ön plandayken, Fenerbahçe’de hücum oyuncuları ön plandaydı. Sağda Gökhan, solda Caner, önde Emenike ile birlikte Kuyt ve orta sahadan destek veren Meireles, kısa sprintler ile tehdit oluşturmaya çalıştılar. Ancak ceza sahası içerisinde bitiricilikleri iyi olmadığı için ilk yarıda gol atmayı başaramadılar. Galatasaray ilk on beş dakika Burak’ın sprintleri ve Olcan’ın driplingleri ile Fenerbahçe ceza sahası civarına getirdikleri topları şutla sonuçlandırdılar. Fenerbahçe’ye göre artıları da buydu.

Emre Belözoğlu on dördüncü dakikada kenara arka adalesindeki sorunu işaret edip ilk yarım saat bandaj desteği sahada kaldığı sure içerisinde takımını yönlendiren oyuncuydu. Yerine giren Selçuk Şahin’in kağıt üzerinde aynı görevi yerine getirmede dezavantajlı gibi görünse de sahada hücumda pasları, bir pozisyonda da ceza sahası içerisinde Olcan’ın önündeki topa kayarak yaptığı müdahale ile devreye kadar iyi oynadı.

İkinci devre, Burak ve Olcan’ın kısa paslaşması sonucu Olcan’ın Volkan ile karşı karşıya kaldığı pozisyon doğdu. Bu pozisyon Olcan’ın pas-şut yanlış tercihi ile golle sonuçlanmasa da Galatasaray’ı adeta uyandırdı. Galatasaraylı futbolcular daha iyi oynarken buna Alves’in kırmızı kartı da eklenince, ilk devre kuramadığı baskıyı kurdu Galatasaray.

İsmail Kartal eksik kaldıktan sonra yaptığı doğru değişikliklerle oyunu tutu. Yetmişinci dakikadan sonra Galatasaray’ın ritmini düşürmeyi de başardı. Veysel sol, Tarık sağ açık gibi oynayıp kanat oyununu bırakan Galatasaray merkezi zorlayarak sıkışmıştı. Fenerbahçe beraberlikle ayrılacağını düşünürken Prandelli’nin değişikliklerden çok Sneijder’in sağ ayağı çıktı ortaya. Hani derler ya Hagi çıkar 30’dan bir çakar, istatistik yalan olur. Sneijder tam da bunu yaptı. Harika maçtı. Her iki takımın oyuncularına da teşekkür etmeli.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Haziran 2021 Pazartesi

Güneş'e yazar!..

17 Haziran 2021 Perşembe

Hayaller ve gerçekler

12 Haziran 2021 Cumartesi

İtalya kalesi uzakta!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ortada 'takım' yok

29.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Futbolun kuralları

27.07.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021