• 19 Eylül 2015 Cumartesi 23:28
  • |
  • 19 Eylül 2015 Cumartesi 23:53

YAZAR

Mustafa Sapmaz

İstatistik kırıldı

Paylaş

İkinci devrenin ilk çeyreğini saymazsak evsahibi Trabzonspor oyunun hakimi değildi. Bir deplasman takımı olarak Galatasaray topu ayağında iyi denebilecek seviyede tutu. Bordo-Mavili’ler top kendilerindeyken etkili oynayarak net pozisyonları yaratan taraftı. Bu bölümde Galatasaray da onlar kadar şut denedi. Devre bitiğinde Trabzon’un beş şutuna karşı, beş şut atmışlardı. Ancak isabetlerde Trabzonspor 3-1 öndeydi. İşte Galatasaray’ın bu sezon 1979-80 sezonundan bu yana en kötü lig başlangıcı (ilk dört hafta itibariyle) yapmasının temel sebebi de bu.

İkinci devrenin başında Trabzonspor o kadar etkili oynadı ki, altmış beşinci dakikaya kadar hiçbir şekilde karşılık veremediler.

Maçta Galatasaray’ın anlaşılabilir tek bir planı vardı. Rakip arkasına yapılacak koşulara atılacak paslarla pozisyona girmek.

Baskı yedikleri bu bölümde fazlasıyla boşluk bulmalarına karşın, belli ki haftaiçi en çok çalıştıkları konuyu sahaya taşıyamadılar. Burak, Podolski ve Yasin aynı pozisyon içerisinde defans arkasına koşu yapıp orta saha oyuncularından pasla karşılık göremeyince ellerini açarak tepki gösterdiler. 76’ıncı dakikada belki hücumun fulesi en az oyuncusu Umut Bulut ile ilk kez istedikleri bu oyunu ortaya koydular, o pozisyonda da Umut isabetsiz şut attı.

Galatasaray’ın oyununa bakıp asla kötü diyemezsiniz. Sorun aynı oyuna bakıp iyi de diyememek. Arada derede kalmış, tek planlı bir maç. Trabzon’da iyi oyundan çok skora dayalı bir anlayışları vardı.

Skor üretemekten uzak bir görüntü sergiledikleri maçta rakibinin kaçırdıkları ile ayakta kalıp son çeyreğe tabelada 0:0 girmeleri şanslarıydı. O şans da duran topta yüzlerine güldü.

İsabetsiz bir ortaya rakibin dokunuşu golü getirdi. Galatasaray’ın bu golü de ligin en çok şut çekip en isabetsiz şut atan ikinci takımı olmaları kadar garipti. Kötü istatistiği, kötü istatistikle kırdılar.
 
Yaşadıkları kaosu bu karambol golü ile sonlandırabilirler!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Haziran 2021 Pazartesi

Güneş'e yazar!..

17 Haziran 2021 Perşembe

Hayaller ve gerçekler

12 Haziran 2021 Cumartesi

İtalya kalesi uzakta!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ortada 'takım' yok

29.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Futbolun kuralları

27.07.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021