• 4 Nisan 2017 Salı 02:00
  • |
  • 4 Nisan 2017 Salı 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

İpucu

Paylaş

Vallahi ilk yarı dayak mı yedim, maç mı izledim, anlamadım. Eğer eforlu oyuna akıl eklenmiyorsa, sahada sadece koşuşturan futbolcuları izlerken buluyorsunuz kendinizi. Hakkını vereyim, iki takım da çok iyi koştu. Ancak ötesi yoktu. İkinci devrenin başında önce Linnes, sonrasında Eren Derdiyok koşarlarken düşününce harika bir atak Rodriguez’in ayağından golle sonuçlandı. Tartışmasız maçın en güzel anıydı. Linnes ikinci yarı sol bekten oyuna akıl katın, arkadaşlarını ateşleyen oyuncu oldu. Top ayağındayken yaptıklarından çok topsuz koşuları ile fark yarattı. 

Dün on birde başlamayan Sneijder, sezon sonunda Igor Tudor’un kadro planlamasının ipucu mu? Hırvat hoca koşmayan bu takımda oynayamaz mesajını belirginleştirmek mi istedi? 

Öyleyse Sneijder ya koşacak ya da koşanlardan kadro kurulacak. Sneijder oyuna akıl takan bir futbolcu. Dün sahada koşan takımın bir parçası olsaydı, mesela Yasin Öztekin’in pozisyonunda, oyun daha tadından yenmez olmaz mıydı? 
Oyunun güzelleşmesi, kaliteli hücumculara savunma yaptırabilmekten geçer. Tudor’un oyuncularından istediği eforu doğru buluyorum, fakat Hırvat hoca yaz döneminde daha iyisini alamayacaksa Hollandalıyı koşmaya ikna etmeyi de kendine görev edinmeli. 

Gelecek sezon onun anlayışı ile dinamik bir takım olacağı kesin. Bu dinamik futbolun tek tehlikesi oyuna akıl katacak isimlerin eksikliği olur. Küme düşme hattındaki Adanaspor’a yaptığınızı, organize takıma karşı gerçekleştiremezsiniz. 
Sneijder’i oyuna alırken üçlü savunmaya dönmesi, Tudor’un iki kanat oyunculu dörtlü orta saha kurgusunda Sneijder’e yer bulamadığını gösteriyor. Öyle ise yaz döneminde orta saha merkezine takviye yapıp orta sahayı İngilizlerin diamond, bizim baklava dediğimiz orta saha dizilişini uygulayacak bir ekip kurmak da düşünülebilir. Böyle olduğunda Sneijder iki forvetin arkasında yerini alabilir. 

Dünkü maçın skorundan ve Başakşehir’e puan olarak yaklaşılmasından daha değerli olan, ilk yarı 4-4-2, ikinci yarı oyuncu değişiklikleri ile son 20 dakika 3-4-2-1 dizilişi ile oynayan takımın her iki formata da alışmış görüntü vermesiydi. 
Bu galibiyet haftaya çıkılacak Başakşehir maçı öncesi önemliydi. Uyumu ve eforu ile Galatasaray haftaya Başakşehir’i zorlayacaktır. Ancak oyuna akıl katma işini ilk yarıdaki kısırlıkta yapması halinde kazanması zor olur! 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

Şansın ve golcün yoksa...

26.11.2021

Alen Markaryan

Bilica'nın çukuru!

28.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Lideri devirme sevdası!

23.11.2021