• 2 Kasım 2013 Cumartesi 02:00
  • |
  • 2 Kasım 2013 Cumartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

İnatçı ve takipçi

Paylaş

Hafta ortasında gazete maşetlerinde 'defansı özel çalıştırdı' başlığı neon ışıklarıyla en tepeye asılmamış olsa, ilk yarıyı izleyen herkes, Mancini bu defansı özel olarak çalıştırsın derdi. Çalışmadan önce daha iyiydi sanki! Maçın otuzuncu dakikasında Chedjou bir topu çıkarırken hata yapınca, Mancini kulübeden fırladı, eli koluyla sahada kimin nerede duracağından pası nereye atacağına kadar detaylı tarife kalkıştı. O derece tarif edilemez bir durumdu bu! 

Pas hatalarının bol olduğu bu dönemde, Konya'nın Melo ve Selçuk'u iyi kapatmasını ve top çıkaran oyuncuya baskı yapmasını takdir etmek gerek. Ancak hataların sebebi bundan daha çok Galatasaray orta sahası ve ileri ucunun defanstaki arkadaşları top çıkarırken hareketsiz kalmasıydı. 
Muslera oyun kurarken golden önce de hata yapmıştı. Ligin 'ayağı iyi' yakıştırması yapılan oyuncusu bu meziyetini kaybetmeyeceğine göre iki şık vardı. Bir, gününde değil. İki, sorun onda değil. Bence ikincisi geçerli. Çünkü Muslera kafasını her kaldırdığında her sarı-kırmızılı arkadaşının yanında bir beyaz forma gördü ve arkadaşları o beyaz formalılardan kurtulmak için hiç kıpırdamadı. Defanstaki hareketsiz ve pas hatası bol bu görüntü, enstrüman çalmaya yeni başlayan birinin notalara tane tane basmasına, dura kalka çalmasına benziyordu! 
Sneijder sakatlanıp çıkışı Burak, Drogba ve Umut ileri üçlüsünün pas bağlantısını da bozunca koca bir kırk beş dakika üretemeyen Galatasaray'ın imdadına Umut'un ısrarcı koşusu sonucunda arka direkte Drogba'nın bitiriciliği yetişti. Bu bir sistem değil, inat golüydü. 
İkinci devre skoru eşitlemenin verdiği rahatlıkla biraz daha kimin ne yaptığı derli toplu bir oyuna döndü Galatasaray. Soluğu deplasmanlarda ikinci devrelere yetmeyen Konyaspor, ceza sahasına ortlanan topları uzaklaştırsa da sahipsiz topları toplayıp tekrar hücuma aktaran Melo-Selçuk ikilisi sayesinde artan baskı, Aydın Yılmaz'ın harika pasına Burak Yılmaz'ın takipçiliği öne geçiren golü getirdi. Melo ve Selçuk topu yönlendirmede etkili olsalar hakimiyet de kurabilirlerdi. Galatasaray açısından keyifli ve kontrolü eline aldığı bir oyun değildi, ama derbi öncesi ve önemli galibiyetti. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021