• 3 Aralık 2014 Çarşamba 09:40
  • |
  • 3 Aralık 2014 Çarşamba 09:40

YAZAR

Mustafa Sapmaz

İflas ve umut

Paylaş

Haftasonu bir “bayrak” futbolcuyu yitirdik. Tüm statlarda başlar saygı ile eğildi öne. Fikret Kırcan artık aramızda yok.

Hayatın cilvesi ki, F.Bahçe saatler sonra kupa maçında sahaya 17-18 yaşındaki futbolcuları ile çıktı! Görse “Yürüyün evlatlar” der başlarını okşardı.

F.Bahçeli idareciler 1934 Şubat’ında oynanan kavgalı G.Saray maçı sonucu 9 as oyuncuları ceza alınca, “yenilmez” B ve Genç takımından çocuk yaşta futbolcuları A takıma çıkarmıştı. Fikret Kırcan o isimlerden biriydi!..

12 yaşında girdiği kulüpte, A takıma 15 yaşında yükselip Çankaya’ya karşı özel maçta sırtına geçirdiği formasını, 22 yıl üzerinden çıkarmadı (1934-1956).

Yıldız isimler, Adalet’in hayat kurtaran teklifiyle birer ikişer transfer olurken “Burada doğdum” diyerek F.Bahçe’sini terk etmemiş, bir sene sonra bu kez genç oyunculara kaptanlık yaparak namağlup kazanılan şampiyonluk kupasını havaya kaldırmıştı (1952-1953).

Dün maç kadrosundaki U21 takımının iskeletini oluşturan “1996 Kuşağı” da F.Bahçe’nin geleceğidir.

O dönemki hocaları Tamer Sivrikaya vasıtasıyla tanışıp özel olarak izlemeye başlağımda, Fikret Kırcan’nın F.Bahçe’ye adım attığı yaştaydılar (13-14). Tamer hoca günün modern futbolunu oynamaları için gerekli temeli verme idealindeydi. Zaman içinde Türkiye’nin tüm altyapı oyuncularının yaşadığı benzer çalkantıları yaşasalar da hamurları sağlam karılmış durumda. Birbirleriyle oynamaya alışıklar.

Anıl’ın kaleci tekniği iyidir. Mehdi günümüz stoperlerinde olması gerektiği gibi geriden dan-dun yapmadan oyun kurarak büyümüştür. Melih sahaya çıktığında fiziği ile sahanın en küçüğüyken bile futbol görüşü en yüksek ve hızlı olan kanat oyuncusudur. Ramazan Civelek bugün Portekiz’de doğsa adı 3-5 milyon liraya transferle anılacak doğal yeteneğe sahip hücum bölgesinin her yerinde oynayan oyuncudur. Aziz Ceylan, kendi yaş grubunda “fizik üstünlüğü ile mi oynuyor” diye düşünülürken, A2 liginde kendinden büyük abilerine çimleri yolduracak gözüpeklikte santrfordur. Egemen sağ bek, stopper ve bu sene orta saha oynayan çok yönlü bir oyuncudur. Caner Koca santrfordan orta sahaya evrilmiş tekniktir. 96 kuşağından olmayan Muhammed Akaslan, bu formayı ilk giydiğinde ayaklarının titremediğini göstermiştir. Savaş, dayanıklılığı ve hücum gücü ile hedef oyuncu olarak düşünülen sağ bektir. Karabükspor’da kiralık İbrahim Serdar’ı da unutmamak gerekir.

Kulüplerin milyon liraları harcama lüksü yok. Aksi halde iflas bayrağı çekilecek. O yüzden her kulüp umutlanmak için gençlerine yönelmeli.

Eksikleri olacaktır. Dün geceki gibi süre verilir, takımda gelecekleri olduğu hissetirilirse bu eksiklerini giderebilirler.
Elbette menajerlerin dolmuşuna binmeden, “saç, kıyafet, otomobil” üçgenini tamamlayınca futbolcu olacakları yanılgısına düşmeden, kendilerinden çok yaptıkları mesleğe önem veren sporcular olmaları şartıyla. Başlarında hep bir Fikret Kırcan bulamayabilirler, ama onu örnek alabilirler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

"Ben başkan adayı olsam"

24.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022