• 11 Aralık 2015 Cuma 01:50
  • |
  • 11 Aralık 2015 Cuma 01:53

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Hüsran!..

Paylaş

İki takım da oynamayı düşününce, futbol izleyene büyük keyif veriyor. Bir de hakem dünkü gibi oynatmaya odaklanmışsa tadından yenmiyor. Skordan bağımsız gecenin en iyi maçlarından biriydi.
Gomez gol şanslarını ilk yarı bozuk para gibi harcadı. Quaresma’nın sol çaprazdan pasında ve rakip kaleci Patricio’nun elinden kaçırdığı toplarda hazır değildi. Daha doğrusu fazlaca dikkatsizdi.
İlk kırk beş dakikanın gol yollarında en göze batan ismi Olcay Şahan’dı. Üç gol pozisyonuna girdi. İki tane dışarı, bir tane çerçeveye vurdu. Muhteşem sağ ayağını daha iyi kullansa maçı devrede bitirebilirdi. Fakat Gomez gibi pozisyonlarda hazırlıksız değildi. Kaçırdığı goller değil, pas yüzdesi onu ilk yarının en iyisi olmasının önündeki engeldi (%50). On altı pasın yarısını arkadaşına atamayınca atakları başlamadan bitirdi.
İkinci yarı “atan galip” oyunu ile başladı. İki takım da bir an önce gol atmak istediğinden orta sahada uyuşuk paslaşmalar izlemedik. Hızlı geçildi. Forvetlere ekmek çıkaracak boşluklar oluştu.
FourFourTwo dergsinin Aralık ayı kapak yıldızı Oğuzhan Özyakup röportajında Şenol Güneş’i tarif ederken “Pas! Pas! Pas! Hücum!” diyor.
Beşiktaş Lizbon’da Şenol Güneş ile bildiği en iyi şeyi yaparak kazanmayı istedi: Hücum. Bu maçın doğrusuydu.
İkinci yarının oyun yapısı İsmail – Quaresma – Gomez yapımı bir gol de getirdi. Rakip tribünlerin dahil yeklenleri suya inmişken savunmaya çalışarak kaybettik.
İkinci golün Necip değişikliğinin hemen ardından gelmesi elbette tesadüf. Ancak bu değişikliğin savunma amaçlı olduğunu bizim gibi futbolcular da biliyordu. Hücum ederken ne kadar heybetliyse, savunurken acemileşti Beşiktaş. İkinci yarı dört Sporting şutunun üçünün gol olması da şanssızlıktan çok acemiliğin sonucuydu. Tolga bir kurtarışla takımın girdiği şoktan çıkarabilirdi!.. O da benzer golleri yemeye devam etti. Adeta kendi kendine yenildi.
Elbette tek sorumlu Tolga olamaz. Yavaşlıklarıyla takımın zayıf halkası Rodolfo – Tosiç ikilisi yedğimiz ilk gol dakikasına kadar idare etti. Bu dakikadan sonra panikle iyice sırıtır hale geldi. Sağ ve sol beklerin de ilk iki golde kademe anlayışları yetersizdi.
Beşiktaş sadece yenilmedi, eline aldığı turu avuçlarının arasından kaçırdı. Bu çok daha büyük bir hayal kırıklığı. Bu büyük özgüven kaybının telafisi ancak derbi galibiyeti olabilir. Pazartesi gecesi Galatasaray kadar fizik ve mental yorgunluklarıyla mücadele edecekler!.. Bu sonucun ligi etkilemesine izin vermeleri daha büyük hüsran olur!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Haziran 2021 Pazartesi

Güneş'e yazar!..

17 Haziran 2021 Perşembe

Hayaller ve gerçekler

12 Haziran 2021 Cumartesi

İtalya kalesi uzakta!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ortada 'takım' yok

29.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Futbolun kuralları

27.07.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021