• 12 Ekim 2013 Cumartesi 02:00
  • |
  • 12 Ekim 2013 Cumartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Hücum futbolu

Paylaş

Milliler kendinden emin başladı. Bir iki yalpalama dışında da emin adımlarla tamamladı Estonya maçını. İlk devre Caner, Mehmet, Selçuk, Umut ve Arda kusursuz oynadı. İkinci devre Gökhan ve Burak da onlara ayak uydurunca hem maçı koparan gol geldi hem de yedikçe iştahı açılan adamlar misali top oynamaya doymayan takım çıktı ortaya. Böyle doksan dakikaları izlerken gönülden geçen ‘’maç hiç bitmesin’’ isteğidir! 

Caner daha şundan birkaç yıl önce orta yapamadığı için eleştirilirken, bu sezon öyle bir top oynamaya başladı ki, bunu söyleyenlere pabucu ters giydiriyor. Çalım atıyor, pas atıyor, baskı yapıyor, top çalıyor, bindiriyor... Aslında bunların hepsini önceden de sergiliyordu sahada. Fakat bu sefer hepsini tam da yapılması gereken zamanda yapıyor. O zaman da futbolu tadından yenmez hal alıyor. Aslında şu üç maçlık milli takım performansı sonrası, Hollanda maçında sahada olup onun attığı veya attırdığı golle play-off vizesi almamız ona çok yakışırdı. Forma giyemeyecek olması, belki de ilk kez bir sol bekin arkasından ağıtlar yaktıracak! Umarım aranmaz. 
Onun yokluğunda sol bek kim oynayacaksa savunsun yeter. Çünkü Hollanda maçında hücum kadar buna daha çok ihtiyacımız olacak. Hollanda karşısında Arda Turan, kendisini İspanya’da manşetlere çıkaran performansa ulaşır, sahada hücumu yönlendiren adam rolüne soyunur, Umut (ki fazlasıyla iyi oynuyor) ve Burak da onun yapmak istediklerini hissederek oynarsa dünkü gibi bolca hücum etmemize gerek kalmadan da kazanabiliriz. 
Estonya’ya karşı hücum ederek kazanmalıydık. Öyle de oynadık. On birde başlayan da sonradan oyuna giren de buna hizmet etti. Fakat Hollanda’yı savunarak yenebiliriz. ‘’Yok biz oynayarak kazanırız’’ diyecek varsa, 2012 elemesindeki Almanya maçlarını örnek gösteririm o zaman. Hüsran yaşamış, boyumuzun ölçüsünü almıştık. Daha önce kazandığımız Hollanda zaferinde olduğu gibi dengeli, defans güvenliğini elden bırakmayan futbol, bizi play-off’a taşıyabilir. 
Mehmet Topal’ın dün gece gösterişsiz ama faydalı oyunu Salı gecesi pek çok futbolcumuza ilham kaynağı olmalı. Beş altı oyuncumuzu defansif olarak onun seviyesinde oynatmayı başarabilirsek, Arda Turan önderliğindeki yetenekliler mangası tabelayı asla sıfırda bırakmayacaktır!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021