• 7 Şubat 2016 Pazar 01:30
  • |
  • 7 Şubat 2016 Pazar 01:30

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Homurtuların yeni kurbanı

Paylaş

Kum saati eriyor. Galatasaray anlatmak istediğini anlatamıyor. Eveliyor, geveliyor bir türlü tribünleri “Gol” diye ayağa kaldıracak pozisyonu üretemiyordu. Bir devre böyle geçti.

Şimdi kolaycı bir yorumcu klişesi ile bakarsanız, Galatasaray’ın hücum planı yok der, geçersiniz. Ancak sadaha oynanan futbolu görüp de Konyaspor’un doğrularıyla bu sonucun ortaya çıktığını söylememek ayıp olurdu!..

Mustafa Denizli döneminin saha yayılımında iyi olduğu maçlardan birini oynadılar. Ancak kendileri kadar olgun bir takım buldular karşılarında. Aykut Kocaman sağ ve sol beklerini yenileyerek takımın ilk yarıda var olan temel sorunu da çözmüş gözüküyor.

Oyun hakimiyetini Konyaspor’a bıraktılar veya Konyaspor kendi iradesiyle aldı. Bu oyun Sinan ve Yasin gibi atılan toplara koşu yapan hücum kanatlarıyla Galatasaray’a avantaj sağlayabilirdi. İlk yarı sahayı doğru parselleyip, baskıyı doğru yapıp, topun yönünü istediği gibi çevirerek Konyaspor bu avantajı kullandırmadı. Galatasaray duran toplara bakar hale geldi ilk kırk beş dakikanın sonunda.

Bu durum maçın başlamasından bir saat geçtikten sonra değişti. Yasin’in çıkıp Sabri’nin sağ kanat hücumcusu olmasıyla değişmesi maçın ilginçliklerindendi. 62’inci dakikadan sonra Konyaspor’u kendi kalelerine doğru geriletmeyi başarabildiler.

Bu baskılı oyunda ortaya çıkan set hücumlarından Sneijder’I Konya ceza sahası civarında devreye sokamadılar. Keza Podolski’yi de. İki net vuruş şansı Sabri’ye geldi, o da çerçeveyi tutturamadı.

Mustafa Denizli üçüncü oyuncu değişikliğini yapmadı. Son yarım saatte kendi yarı alanında oynamayı kabullenmiş Konyaspor’a (ya da Galatasaray’ın kabullendirdiği) karşı uzaktan mesafeli şut atan Bilal Kısa etkili olmaz mıydı? Aynı özelliğe sahip Sneijder sahadayken ondan verim alamamışken çok kolay evet cevabı verilemez. Ancak kafayı kurcalar!..
Konyaspor’un oyunuyla seviye atladığı, Galatasaray’ın lig hedeflerinde kupaya odaklanacağının belli olduğu bir akşamdı.
Bir de tribünlerin homurtularına Yasin isminin eklendiği bir gece. Sanırım Galatasaray futbolcuları bu sezon en çok bundan şikayet ediyordur kendi aralarında konuşurlarken…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Derbide iki top yapılmaz mı?

26.10.2021

Engin Verel

Hataların derbisi

26.10.2021

Alen Markaryan

Adalet önemlidir siz olsaydınız ne yapardınız?

27.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021