• 22 Şubat 2015 Pazar 01:45
  • |
  • 22 Şubat 2015 Pazar 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Hoca planlaması

Paylaş

Galatasaray, zorlu Sivas deplasmanına iyi hazırlanmış bir takım görüntüsündeydi. Maçın başında önceliklerinin en başında defans güvenliği yer alıyordu.

İlk yarım saatte Yasin’in ayağından bir gol ve kontra ataktan iki net gol pozisyonu çıkardılar. Burak Yılmaz’ın yakaladığı pozisyonlarda farkı açmanın kıyısından döndüler.

O dakikaya kadar defans merkezlerinin arkasına atılan topa İbrahim Akın’ın yaptığı koşuyla (ki, bu Galatasaray’ın yumuşak karnı) kalelerinde sadece tek bir tehlike yaşadılar.

Orta sahayı çok pas trafiğine girmeden, kısa pas yerine uzun pas ile geçtiler. Burak Yılmaz, Yasin ve Sneijder’i Sivasspor ceza sahası civarında topla buluşturup etkili olmayı denediler.

Oyunu rakip alana yıkmadan, topu zaman zaman rakibine bırakarak, alanı parselleyip kaptıkları topla (ki bu Hamza Hamzaoğlu’nun geliştirmeleri gerektiğine inandığı yönleri) hızlı çıkışlarla tipik bir deplasman takımı gibiydiler. Öyle ki bu anlayışı deplasmanlarda Hamza Hoca’dan önce İtalyan hocalar bile bu denli başarılı uygulatamamıştı.

Sivassporlu futbolcular ise topla becerili, ama pozisyon üretkenliğinde aynı oranda verimli değillerdi.

İşler ilk yarım saatte Galatasaray adında yolunda gidiyordu.

Kadir – Batuhan değişikliği ile Sergen Yalçın, işlemeyen kendi pas oyunlarına nester vurdu. Orta saha merkezinde bir kişi fazla olmaları (Adem, Mehdi, Kadir’e karşı Selçuk ve Melo), Galatasaray’ın oyun anlayışı nedeniyle hiçbirşey ifade etmiyordu. Sergen Yalçın “B planına” geçti. Hücum merkezine Batuhan’ı yerleştirip, onun arkasındaki Utaka-Atıf-İbrahim üçlüsü ile kaleye daha direkt giden bir plandı bu.

Daha hiçbir etkisi ortada yokken değişikliğin hemen ardından tartışmalı bir faul kararının ardından, duran toptan attıkları gol şanslarıydı.

Galatasaraylı futbolcular yedikleri golde faul kararına haklı itirazları kadar, o pozisyonda Atıf’ın boş kalmasına neden olan yanlış adam paylaşımlarına da kızmalı! Rakibin rakip ceza sahası içerisinde en yetenekli ayağı bu kadar boş kalmamalıydı.

Yedikleri golden sonra top hakimiyetini artırarak etkinliklerini yeniden maç başındaki görüntüye taşıdılar. Olcan’ın sürüklediği atak sonrası Burak Yılmaz ile attıkları gol bunun ürünüydü. Bu gol sonrası buldukları ilk pozisyonu gole çevirerek ilk yarı düştükleri hatayı tekrarlamadılar.

Bu galibiyet Hamza Hamzaoğlu’nun doğru planlamasının eseridir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

25 Mart 2021 Perşembe

Büyük oynadık

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Mangala mı gittiniz?

09.04.2021

Alen Markaryan

Sarhoş top değişince

08.04.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Gürkan Ata

Biri eksik, biri stresli!

11.04.2021