• 23 Mart 2019 Cumartesi 08:00
  • |
  • 23 Mart 2019 Cumartesi 08:19

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Hoca formda

Paylaş

On birleri rakip yokmuşçasına değerlendirmek doğru olmaz. Şenol Güneş oynamak istediği oyun kadar, rakibinin ne oynayacağını da düşünerek bir on bir belirledi. Topu kullanma yeteneği yüksek oyunculardan kurulu on bir bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacak tercihlerdi. Klişe sever futbol izleyicisi, maç öncesi bu on biri görür görmez “yaratıcılık eksik” tespitini yapıştırmıştır.

Ancak rakibin kalabalık ve tatlı-sert oynayan orta sahasına karşılık dirençli futbol oynayacak tercihlerdi.

Önde hareketli bir üçlü. Burak Yılmaz, Cenk Tosun ve Hakan Çalhanoğlu’na mevkii sadakatinden çok, yer değiştirmede özgürlük verilmişti. Ancak üçünün de top rakibe geçtikten sonra baskıya katıldığını gördük.

Özgürlükleri bu anlamda kafanıza göre oynayın oyunu değildi. Onların arkasında merkezi tutan, fizik olarak iyi, ilk bakışta defansif gibi durmakla birlikte topu kullanırken bunun bir ön yargı olduğunu hissettiren bir üçlü vardı. Zaman zaman merkezi Okay tek, Mahmut ve Emre Belözoğlu onun önünde; bazen Okay ve Mahmut merkezde, Emre onların önünde oynadı. Mahmut, Okay’a oranla daha çok hücuma destek verdi, iki yönlü iyi oynadı. Burak’ın attığı golde tam saha preste kazandığı top belirleyiciydi. Çok pozisyona girip atamadığımız maçlarda “marka golcü” eksiği yaşıyorduk. Burak Yılmaz girdiğimiz ilk pozisyonda kusursuz bir vuruş yaptı. Girdiği pozisyon ile attığı gol sayısında verimlilik milli takımlarda çok daha önemli.

Savunma dörtlüsü hücumdan önce kendi işi olan savunma odaklıydı. Hasan Ali Kaldırım ve Gökhan Gönül (sonrasında Zeki Çelik) hücum bindirmesini dengeli yaptılar. Merih Demiral ve Kaan Ayhan uyumluydu. Ancak Merih özellikle bire bir oyunda harika performans sergiledi. Millilerimiz adam paylaşımını iyi yaptı. Arnavutluk’un kolay oyun kurmasına izin vermedi. Onların temaslı futboluna karşılık gözünü budaktan sakınmadan oynadık. Aksayan mevkii yoktu.

Takım bütünlüğü iyiydi. Sadece bireysel performanslardan dolayı sıkıntı yaşadık. Kaan Ayhan topu kullanırken yetenekli, fakat savunmada topu havada karşılamada bazen fizik, bazen zamanlama zaafları yaşadı. Hava topunu karşılamak için öne çıktığında, ilk müdahaleyi yapamayınca boşalttığı pozisyona inen topların tehlike olması, görülen en önemli savunma defomuzdu.

Golü attıktan sonra topun bizde kalmasını sağlayacak paslaşmayı yapamamamız maçtaki tek eksiğimizdi. İkinci yarıya bunu onararak başladık. Hemen sonucunu da aldık. Hakan Çalhanoğlu attığı golle maçı bitirdi. Mükemmel bir goldü. Beklentimizin çok olduğu bir oyuncu.

Milli formayı giymeye başladığı günden bu yana ilk kez onun özelliklerinin bu kadar öne çıktığı bir maç izledik. Şenol Güneş ekibine sadece kendi analizcisini eklediğini söylemişti. Onun tarzını ve isteklerini bilmesi açısından pratik bir tavırdı.

Güneş çok iyi rakip analizi yapmış. Bu analiz sonucunda kurduğu on bir ve onlardan istekleri, oyuncu değişiklikleri ile Arnavutluk deplasmanını beklenenden kolay bir galibiyete dönüştürdü. Tecrübeli bir hocadan bekleneni yaptı. Geldi ve hemen anlaşılabilir oyun oynattı. Hoca formdaydı. Tebrikler Şenol Güneş. Tebrikler Milli Takım!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

İsabetsizler takımı!..

25.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021