• 2 Şubat 2015 Pazartesi 02:00
  • |
  • 2 Şubat 2015 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Heyecan fırtınası

Paylaş

İzleyeni sürekli diri tutan harika bir geceydi. İzlemesi keyifli maçın temel bir kuralı vardır: karşılıklı oyun. Dün sahada uzunca süre olan buydu. Elbette hücumda Bursaspor’un kafasındakileri sahaya yansıttığı şerhini düşmek gerek!
Hamza Hamzaoğlu dün sol kanadında Hakan Balta – Alex Telles ikilisini tercih etti. Bu yedikleri 18 golün 6’sını bu bölgeden yemiş takımın hocası olarak, rakibin o kanatta etkili Şener – Volkan ikilisine önlem olduğu kadar oyunu hücumda bu kanata yığarak çözme isteğiydi.

Yüzde yüz gol pozisyonları vererek başladıkları maçta, 18’inci dakikada Emre’nin defans arkasına derinlemesine pasıyla Telles’I ilk kez kaçırdılar. Olcan’ın sorumluluk almaya başladığı aynı dakikalarda sol kanattan ortasını Umut Bulut ağlarla buluşturdu.
İlk yarının son dakikasına kadar Bursaspor’u tabelada sıfırda tutan, Galatasaray’ın defansif gücü değil, tek başına Muslera’ydı. Volkan Şen defansın arkasına atılan kusursuz Beluschi pasını gole çevirdiğinde tabelayı dengeyi getirmesinin ötesinde Galatasaray’ın psikolojik üstünlüğünü kırdı.

Sabri’nin sakatlığı sonrası Sinan Gümüş’ün sağ açığa, stoper Koray’ın sağ beke, sol bek Hakan’ın stoperde Chedjou’nun yanına, sol açıkta oynayan Telles’in sol beke geçişi, topun defanstan hücuma aktarılmasında sıkıntı oluşturdu. İkinci devrenin ilk dört dakikasında Bursaspor, Muslera’nın kalesini şutlarla üç kez yokladı!..

Galatasaray’ın daha önce İstanbul’da bu kadar gol pozisyonu verdiğini hiç hatırlamıyorum. Buna bu sezonki Şampiyonlar Ligi maçlarını da ekleyebilirsiniz. O kadar ki, Fernandao ikinci yarının yedinci dakikasında, beşinci kez zorladıkları Galatasaray kalesinde bir gol daha buldu.

Maça savunma prensiplerini ve disiplinini unutmadan hücum etmeye çalışan Galatasaray, maçın devamında hem değişiklikler hem de Bursaspor’un zorlamasıyla savunan takıma dönüştürdü.

Biraz yenik duruma düşen oyuncuların reaksiyon verme isteği, biraz da Bursaspor’un oyunu soğutma isteği Galatasaray’ı öne taşıdı. Emre’nin penaltı golü ve Bursaspor’un 10 kişi kalmasının ardından oynanan son bölüm, maçın heyecan fırtınasına yakışır kapanış perdesiydi.

Bursaspor daha organize, daha dinamik ve ne yaptığını bilen takım görüntüsündeydi. Galatasaray kendi evinde bir puan kazandı.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

19 Ağustos 2022 Cuma

Jesus'a teslim

12 Ağustos 2022 Cuma

Golcü nerede?

5 Ağustos 2022 Cuma

Kadıköy'de festival havası

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

En önemlisi kazanmaktı

8.08.2022

Engin Verel

İyi işaretler var

16.08.2022

Alen Markaryan

Kol gezer türküler söylerdik

16.08.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Golcü nerede?

12.08.2022

Gürkan Ata

O kadar çok plan değiştirdi ki!

17.08.2022