• 5 Ekim 2019 Cumartesi 08:00
  • |
  • 5 Ekim 2019 Cumartesi 10:17

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Hesapta olmayan kayıp

Paylaş

Antalyaspor, iki hafta önce oynanan Ankaragücü maçını izleyip maça hazırlanmış. Kendi sahasında derin savunma yaptılar. Kaptıkları toplarla öndeki hızlı oyuncuyla çıkmaya çalıştılar. İlk geldikleri atakta golü attılar. Bülent Korkmaz’ın bir hafta boyunca çalıştırdığı; Fenerbahçe’nin bu sezonki, istatistiklerde kendini lider yapan pek çok olumlu özelliğinin yanında, tek büyük eksiği olan derinliğinin kaybolduğu anlardaki pozisyon hatası yapmasını iyi değerlendirdiler.

Fenerbahçe pasa hız kattı. Topun yönünü büyük oranda isabetli paslarla çevirdi. Ceza sahasına çok adamla girdi. Orta sahada kaptığı toplarda, nadirde olsa ileri çıkan Antalyaspor savunmasının üzerine de gitti. Ancak her top için savaşan Antalyalıların azmini ve neredeyse maça geldikleri otobüsü ceza sahalarının önüne park ettikleri kalabalık savunmasını delemedi.

İlk yarının sonunda geçen hafta derbi oyununda avantaj sağlayan solda Tolga Ciğerci, sağda Ozan Tufan ikilisi bu maç için işlevsiz kaldı.

Gustavo gibi top kapma özelliği uzak ara ligin en iyisiyken, Emre Belözoğlu gibi pas isabeti yüksek bir oyuncuya sahipken; kanatlarda biraz daha dar alanda meziyetli bir oyuncuya veya hareketli, Vedat Muriç ile rakip stoperlerin dengesini bozacak ikinci santrfora ihtiyaç vardı.

Ersun Yanal Zajc’ı tercih etti.

Bülent Korkmaz da önde etkisiz kalan Gelson’u çıkarıp, yine atlet özellikli Mukairu’yu oyuna dahil etti.

İkinci yarı değişikliklerle birlikte, Antalyaspo’un daha geniş alanda baskı yaparak oynaması, Antalyaspor’un net gol fırsatları yarattığı ilk on beş dakikayı doğurdu. Bu anlarda genç kaleci Altay kalesinde devleşti. Zajc da skoru eşitleyecek pozisyonda kaleyi bulamadı. Fenerbahçe garanti gördüğü üç puanı kaybetti. Uzun lig maratonunda ekstra bir deplasman galibiyeti ile telafi edilebilir bir kayıp. Ancak oyunu domine ettiği pek çok iç saha maçında karşılaşacağı rakip oyununa bir çözüm bulması için ekstra çalışma yapmak zorunda.

Hakem Yaşar Kemal Uğurlu’nun ilk yarıda el uygulamaları doğruydu. Ancak kuralın savunma oyuncusunun lehine olan yeni uygulamasında saçmalık var.

Tehlikeli bölgeden uzak, orta sahada tamamen sakarlık sonucu Kruse’nin eline çarpan top el sayılıyor.

Ceza sahasında sakarlıkla da olsa, savunma oyuncusu Diego’nun eline çarpıp arkadaki Fenerbahçeli oyuncuya gidebilecek top el olarak değerlendirilmiyor. Savunma oyuncusunun sakarlığında rakibin avantajını engelliyor mu, eklenmek zorunda.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Şu kombine meselesi

28.06.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022