• 6 Eylül 2016 Salı 00:02
  • |
  • 6 Eylül 2016 Salı 00:02

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Herşey savunma ile başlar!

Paylaş

Maçın ilk yedi sekiz dakikası oynadığımız derli toplu oyun, soyunma odasından yeni çıkmış futbolcuların kulaklarında hala Fatih Terim’in sözlerinin çınlıyor olmasındandı sanırım. Dokuzuncu dakikadan itibaren üç top sakızlı dondurma gibi damak çatlatan (Mehmet Yaşin’e sevgilerle) lezzetteki oyunumuz gözümüzün önünde eridi gitti. Maçın ilk yarısının en başarılı ismi üst direğimizdi. Hırvatlara tek başına direndi!

İsmail Köybaşı’nın ceza sahası dışına yönelmiş Modriç’e yaptığı penaltı acemiceydi.

Rakitiç’in golü sonrası Fatih hocanın sol bek tercihinden dolayı Caner ismi ağızlarına sakız olacakken Hakan Çalhanoğlu’nun golü imdada yetişti. O gole sebebiyet vermekten başına geleceği bilen İsmail Köybaşı golden sonra en çok sevinendi.

Maç seyircisiz olunca sesleri duymayı seviyorum. Benim kulağıma en çok çalınan iki kelime vardı. "Sakin" ve "Pas". Sakin kelimesini doksan dakika dilinden düşürmedi yedek kulübesi. Pas ise otuzdan sonra pek kullanılmaz oldu.

FIFA’nın resmi sitesinin bile dörtlü defans dizdiği takımımızı Fatih Hoca üçlü savunma oynattı. Serdar – Topal – Kaan (sakatlandıktan sonra Ahmet Çalık) üçlüsünün önünde Şener – Ozan – Okay – İsmail dörtlüsü ile savunma 7’lisi oynadık. Böylelikle Avrupa Şampiyonası’nın "Herşey savunmayla başlar" ana fikrini Terim milli takıma monte etti.

Hırvatistan deplasmanı için iyi stratejiydi. Grubun en zorlu maçlarını oynayacağımız fikstürün ilk üç karşılaşmasında bu yol haritası üzerinden ilerleyebiliriz. Gruplara ilk kez bir gruba zor diyerek başladık. Bu anlayış bizi bu kez rehavetten uzaklaştıracağı için gruptaki avantajımız olabilir.

Yeter ki Hırvatistan maçından çıkarttığımız bu bir puan bizi şımartmasın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

"Ben başkan adayı olsam"

24.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022