• 23 Ekim 2011 Pazar 03:00
  • |
  • 23 Ekim 2011 Pazar 03:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Herkes kendi yerine!

Paylaş

Trabzonspor'un şu kısa Şampiyonlar Ligi tarihinden öğrendiği en değerli şey, canlı pas yapmak! Topu eveleyip gevelemeden, net, yerden ve tıngır mıngır yuvarlamadan direkt oynuyorlar.
O seviyede böyle oynamazsanız nefes alma şansınız yok çünkü.
Bahsettiğim yan pas yapıp yapmadıkları değil. Gerekirse yan pas da yapılır! Ancak bunu yaparken bile Trabzonsporlu futbolcuların daha top kendilerine gelmeden nereye atacaklarını kafalarında kurdukları belli oluyordu dün.
Skordan bağımsız bu yönleri övülmeli.
Bunu etkili yaptıkları dakikalarda Bursaspor üzerinde hakimiyet kurdular. Topu Bursaspor'a bıraktıkları anlarda da bunaldılar.
Geçen hafta olduğu gibi geride bekleyerek başladı Bursaspor. Bu kez daha çabuk çıktılar.
Daha doğrusu ileri çıkma niyetiyle oynadılar. Bir de geçen haftanın tersine Turgay'ı orta sağda, Sestak'ı ileri merkezde kullandılar. Doğrusu bu!

SOLLA SAĞ DEĞİŞMEZ

Arrigo Sacchi 'Her futbolcu, maç içinde her pozisyonda oynayabilmeli' düşüncesini aşıladığı Milan ile 80'lerin sonunda dünya futbolunun fenomeni olmuştu. Tamam, doğru! Her futbolcu her pozisyonda oynayabilmeli. Ancak ligimizde son haftalarda Sacchi'nin bu düşüncesinin kötü uyarlamalarını izliyoruz.
Sağ beki sol açıkta oynatmakla ya da maç içinde sol forvetle sağ forvetin yerini değiştirmekle olmaz bu iş! O oyuncuları oynadıkları yeni pozisyona adapte etmelisiniz. Yoksa futbolcuları gerçek mevkilerinde oynatmak verim almak açısından basit ama en etkili yoldur.
Sestak da gerçek pozisyonu merkezde oynadığında Bursa hem daha rahat oyun kurdu hem de Turgay'ın ceza sahasına girişlerinden yararlandı.
Bursaspor'un geçen haftadan bu haftaya değişen futbol oynama seviyesi sadece bu değişikliğe bağlanır mı?
Sağ bek olmayan Svensson orada oynamak zorunda kaldı. Oyunda kaldığı sürece onun bu zaafından neden yararlanamadı Halil? Çünkü o da bir sol dış forvet değildi!
O zaman bu faktör sahadaki oyunun seviyesini tahmin ettiğimizden daha çok etkiliyor olabilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021