• 21 Ağustos 2012 Salı 02:00
  • |
  • 21 Ağustos 2012 Salı 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Hazır ve umutlu...

Paylaş

Kasımpaşa iyi takım! Bu cümleyi yazerken henüz dakika beşti ve son dakikada tabelada yedikleri hanesinde beş gol yazsa bile bu gerçek benim açımdan değişmeyecek. Şöhretli isimler alabilirsiniz, eğer isimleriyle oynamaya çalışırlarsa bu takımın kötü olduğunu daha beşinci dakikada bile anlarsınız. Kasımpaşa'nın ligi tanıyan yerli ve yabancıları ile birlikte kaliteli isimleri Uche, Tabare ve Djalma ne yaptığını bilir bir havadalar. Dilimize pelesenk olan ligin kalitesini de bu tarz planlanmış ve çalıştırılmış takımlar artıracak.
Yekta maç öncesi 'rakibimizin nasıl oynadığını bilmiyoruz, maç içinde görüp ona göre oynayacağız' demişti. Bu kapalı kutu olma hali Kasımpaşa'nın ilk yarım saatte işini kolaylaştırdı. Fakat bu periyotta gol çıkartamamış olmaları problem çözme yeteneği yüksek Galatasaray futbolcularına karşı dezavantajlarıydı.
Galatasaray ilk golü duran topla bulsa da açık oyunun içerisinde rakibini zorlayacak türlü denemeler yaptı. Adam eksilterek oynadılar (bkz. Emre). Derinlemesine top attılar (bkz. Selçuk)  ve en önemlisi forvetlerinin ayağına değil önündeki boş alana pas attılar. Problem çözecek farklı metotları var. Ancak en önemli kozları Elmander. Onun üzerinden oynadıklarında etkililer. Gol olan frikğin kazanılmasını bile yoktan var eden oydu. Rakibe baskı onunla başlıyor ama takım arkadaşlarının desteği ile ortada bir tek koşan oymuş gibi durmuyor. G.Saray'ı ligde ünvan mücadelesine gireceği rakiplerinden ayıran da bu özelliği. Topu ayağına alan her G.Saraylı kafasını kaldırdığında pas atabileceği boşa çıkmış bir arkadaşını buluyor ya da top rakibe geçtiyse en öndekinden en arkadaki oyuncuya kadar doğru pozisyonu alarak baskı yapıyorlar. Hep birlikte! Ve en önemlisi bu yardımlaşmalı oyunu 30-40 metre mesafeye sıkışmış bir bütünlükte yapıyorlar. İkinci yarının il çeyreği solda Aydın, sağda Hamit varken göbeği Emre-Selçuk ikilisi ile tuttuklarında bile arıza yaşamamalarının nedeni de bu. Peki neden zor kazandılar? Dedim ya Kasımpaşa problem çıkarabilecek bir takım!
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ocak 2021 Salı

On dakika

05 Ocak 2021 Salı

Faydalılar arasında en faydalı

24 Aralık 2020 Perşembe

Diziliş değil tavır

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Denge bozulunca!

18.01.2021

Engin Verel

Yüzde 51 şampiyon

19.01.2021

Alen Markaryan

Babanızın paraları değil mi? Saçın bakalım...

19.01.2021

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Tek kale tek puan!

17.01.2021