• 27 Şubat 2012 Pazartesi 02:00
  • |
  • 27 Şubat 2012 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Hatasız gol olmaz

Paylaş

Beşiktaş'ın stratejisi basit anlatımıyla şuydu; top rakipteyken Almeida hariç topun arkasına geç, top sendeyken uzun paslarla Almeida'yı kullanarak hücuma çık. Bunu ortalama bir Avrupa Ligi takımı düzeyinde ve gücünde yaptılar. Demode bir anlayışla değil. Almeida'nın hava topu mücadelelerinden çıkarttığı faullerde, bu düşüncenin bonusuydu. Simao ve İsmail yapımı ortak hataya kadar, maç önü yokluğu çok konuşulan Fernandes'i aratmayacak kadar organizelerdi. G.Saray da baskıdan çok beklemedeydi. İsmail ve Simao'nun hatasını Elmander sert bir forvet bitirişiyle cezalandırdı. Şöyle düşünün; bu hatanın yapıldığı anda sahada Fernandes olsa ne yapabilirdi? Eğer Beşiktaş iki iyi kanat beki transfer etmeyecekse, acilen 'bek eğitim merkezi' kurmalı! Başına da İbrahim Üzülmez'i getirmeli.
Sadece Ernst'e bakarak bile Braga maçının mirası, yorgunluğu görmek mümkündü. 

SORUN SAVUNMADA
G.Saray'ın ligin en az pozisyon veren takımı olmasında yardımlaşmanın etkisi büyük. Beşiktaş'ın o bölgeden ekmek çıkaramamasında bu etkili bir faktördü ancak G.Saray'ın sağ kanadını zorlarlarken orta üçlüsünden yeterince destek almaması da çıplak bir gerçekti. Beşiktaş'ı bunca hatasına rağmen oyunda tutan G.Saray oldu. Bu haliyle G.Saray'ın zorlanmadan kazanacağı maçta, Beşiktaş'ın neredeyse puan alacak duruma gelmesi Beşiktaş'ın yaptıklarıyla anlatılamaz. Mücadeleleri iyiydi fakat G.Saray defansının hataları ön plandaydı.
Orhan Gencebay'ın bir şarkısını futbola uyarlayarak anlatılabilecek kadar garip bir oyun oldu: 'hatasız gol olmaz.' G.Saray'ın kendinden emin tavrı play-off öncesi büyük avantaj. Fakat kendinden emin olma halinin rehavete dönüşmesi play-off'a kesinlikle taşınmamalı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ocak 2021 Salı

On dakika

05 Ocak 2021 Salı

Faydalılar arasında en faydalı

24 Aralık 2020 Perşembe

Diziliş değil tavır

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Denge bozulunca!

18.01.2021

Engin Verel

Yüzde 51 şampiyon

19.01.2021

Alen Markaryan

Babanızın paraları değil mi? Saçın bakalım...

19.01.2021

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Tek kale tek puan!

17.01.2021