• 13 Şubat 2017 Pazartesi 02:00
  • |
  • 13 Şubat 2017 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Hatalı kadro çıkınca!

Paylaş

Ne acayip maçtı? Galatasaray zirvedeki tüm takımların kaybettiği haftada galibiyet için çıktığı maçta fark da yiyebilirdi, son beş dakikada 2-0'dan destansı bir geri dönüş de yapabilirdi.

Sondan başlayalım. Eren Derdiyok o golü atsa 'Şampiyonluk puanı' denirdi. Hüseyin Göçek'in elle itmeye verdiği karar olmasa Kayseri yıkılabilirdi. Tıpkı Deniz'in el kararında tam tersi olabileceği gibi. Genelde iyi yönettiği maçın sonunda verdiği o karar tartışılır.

Riekerink'in yaptığı tüm tercihlerin tartışılacağı gibi. Maça Podolski'nin arkasına üç hızlı koşucuyu yerleştirerek on biri kurması hataydı. Podolski merkezdeki pasör olacaktı. Peki hızlı oyuncuların getireceği topu kim bitirecekti!

Kayseri doğru baskıları yaparak topu da getirtmedi. Getirilen nadir topları da Rodrigues ve Bruma isabetsiz şut attı.
Solda ve sağda iki çabuk oyuncuyu kullan. Doğrusu bu. Doğru ikili de Rodrigues ve Bruma. Fakat merkezi Podolski ve Eren ile kur. Podolski geriye devrilsin. Pasör olsun. Eren de bitirici olarak stoperlerin arasına koşu atsın.

Hafta boyunca Riekerink'in oyuncularına video analiz ile Kayseri'yi ezberlettiği haberleri yazıldı. Neyi izledilerse yanlış izlemişler. Kayseri'nin deplasmanda bu kadar önde oynayacağını düşünmemiş olmalılar. Ancak Sergen Yalçın geldiği günden bu yana cesur oynatıyor. Bunu düşünmelilerdi.

Kayserili futbolcuların karşısında defansif olarak doğru yerleşimi yapamadılar. Rakiplerine uzak kaldılar. Pas arası ve topa ilk hamleyi yapmadılar. Kayseri'ye topu rahat kullanma imkanı verdiler. Kafa topu hastalığından sonra yedikleri iki golle de tamamen dağıldılar.

Devrede 4-4-2'ye maçın son bölümünde Josue'yi de alarak garip bir saha dizilişine (tanımlanamaz) döndüler.
Bu kaotik oyunla (ileridekiler ve geridekiler) maçı çevirebilirdi Galatasaray. Ancak hatalı kadro ile çıkmanın sonucunda kaybettiler

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Güven çıkar oyundan!

30.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021