• 23 Eylül 2013 Pazartesi 02:00
  • |
  • 23 Eylül 2013 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Hatalar

Paylaş

Fatih Terim, kurduğu 11 ile belli ki, Real Madrid maçının ilk yarım saatindeki futbolu bekliyordu oyuncularından. Beşiktaş, beklemek yerine baskı yaparak başladı. Topu alan Sarı-Kırmızılı oyuncuya üç kişi ile baskı uyguladılar. Aslında bu baskıdan topu kaçabilseler, ters kanada dönerek Beşiktaş kalesinde fırsatlar yakalayabilirlerdi. Ancak ilk yarı boyunca pek mümkün olmadı.
Beşiktaş kaptığı bu toplardan birinde, sağ kanadından hızlı oynadığında Almeida ile golü bulurken golden önce Melo’nun erken hamlesi, topu iyi kullanan Gökhan Töre karşısında büyük hataydı!
İkinci yarı bu kez bekledi Beşiktaş. Fatih Terim, sahanın en kötüsü Engin Baytar’ı çıkarıp yerine Bruma’yı alarak; ya atarım ya ikinciyi yerim diyerek oynadı. Öyle ki, Burak Yılmaz’ın sağ kanadı yalancı şekilde kapattığını düşünürsek, o kanadı Sabri ile oynama riskini de almıştı.

Kulübe sonucu belirledi

Burak Yılmaz ile 52’de gelmeyen gol, Serdar Kurtuluş’un hatası sonrası Drogba’nın golünün öncüsüydü. Bu gol, ikinci yarıya kötü başlayan Beşiktaş’ı iyice bozdu. Galatasaraylı futbolcular, ilk yarıda Beşiktaş’ın yaptığı baskıyı temposu düşük de olsa yapmaya başlayınca, içinde Veli’nin bireysel hatasını barındıran Drogba golü kaçınılmazdı.
Sonucu belirleyen bireysel hatalar olarak görülse de yedek kulübesi hamleleriydi.Derbi tecrübesi fazla olan Fatih Terim’in değişiklikleri ne kadar takımına pozitif katkı yaptıysa Bilic’in hamleleri bir o kadar etkisizdi.
Fakat saha içindeki bu hataların hiçbiri dört haftada yapılan doğruları götürmeyecekti. Sadece bir derbi kaybedecekti Beşiktaş. Takımın frikik kullanacakken, üstelik bunu etkili kullanabilen Fernandes’in varken sahaya girmek; lige iyi başlamışken neredeyse son haftaymış gibi fişi çekmek, kırmızı kart sonrası formasını tribünlere göstererek çıkan Melo’nun hareketinden “tahrik olduk” bahanesinin arkasına sığınılamayacak kadar büyük bir hataydı...
En önemlisi, dört hafta iyi oynayan Beşiktaşlı futbolcular hak etmemişti bunu!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Canlı canlı! 2 puan gitti

4.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021