• 18 Şubat 2014 Salı 02:00
  • |
  • 18 Şubat 2014 Salı 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Hatalar zinciri

Paylaş

Geçen hafta içindeki kupa maçından çok daha zevkli bir karşılaşmaydı. Aynı zamanda çekişmeli. Bunda takımların stratejilerini kazanmak üzerine kurması etkiliydi. Galatasaray ilk 25 dakikayı, Antalyaspor ilk yarının son yirmi dakikasını domine ederek oynadı. Burak Yılmaz'ın ayağından erken bulduğu gole ikinciyi ekleyememesi, Galatasaray'ın maçı kendi adına kolaylaştırmasını engelledi. Antalyaspor'a orta saha merkezinde çok iyi baskı uyguladılar. Bu bölgedeki kaptıkları toplarla hem Antalyaspor ataklarının olgunlaşmasını engellediler hem de rakip kaleyi tehdit altında tuttular. Fakat Antalyaspor orta sahayı daha çabuk ve topu merkezden kaçırarak oynamaya başladığı andan itibaren savunma derinliği kayboldu. Buna Melo ve Selçuk'tan uzaklaştırarak oynadıkları demek daha doğru olur. Özellikle Tita'nın attığı gol bu arızanın ürünüydü. İkinci golü tarif etmek zordu. Ertem Eğilmez baş yapıtı Hababam Sınıfı filmlerindeki içinde hüznü barındıran komiklikteydi. Ofsayt tartışmasının yanı sıra hatalar zinciri...
Galatasaraylı futbolcular maç öncesi röportajında Samet Aybaba'nın açıkladığı gibi merkezden ve Drogba'ya uzun oynamak yerine topu kanatlara yayarak hücum etmeyi tercih etti. Bu taktik Telles'in de bireysel katkısıyla harika bir gol üretti. Telles'in bu maçtaki görüntlerinden iki farklı video hazırlanabilir. Hücum hamleleri ''ne müthiş!'', savunma hamleleri ''acaba mı?'' dedirtir.
Oyundan çıkarken vücut dili pek memnun görünmese de Drogba, kenara alınacak bir performans sergiledi. Mancini Veysel'i sağ beke alarak Sabri'yi sağ öne çekerek çizgiye inen bir anlayış istedi. Drogba'nın oyundan çıkması ne kadar doğruysa bu hamlenin o ölçüde kusursuz bir sonuç verdiğini söylemek zor. Emre Çolak'ın Burdiso'nun yerine girmesinden sonra öndeki yetenekli ayak sayısının artması daha çabuk sonuç verdi.
Antalyaspor'un maç boyunca tek bir stratejisi vardı, topun arkasında kal ve kaptığın topu başta Diarra olmak üzere koşucularına oyna. Alışık oldukları bu oyunu iyi oynadılar. Topa hakim olamadıkları için skoru koruyamadılar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

25 Mart 2021 Perşembe

Büyük oynadık

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Galibiyetten öte...

13.04.2021

Alen Markaryan

Kirli bir camın arkası

13.04.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Gürkan Ata

Biri eksik, biri stresli!

11.04.2021