• 24 Ocak 2017 Salı 01:00
  • |
  • 24 Ocak 2017 Salı 01:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Harbi orta saha!

Paylaş

Top rakipteyken Beşiktaş’ın güçlü pas bağlantılarını kesmeyi denersiniz. Orta sahanızı bunu başarabilecek oyuncularla kurgularsınız. Marcelo – Atiba ve Atiba’dan merkeze ya da Kanata dağılan oyunu arızaya uğratmaya çalışırsınız.

Elbette altyapı hocanız ile çıkıyorsanız, bunları ondan yapmasını beklemek abartı olur.
Alanya yerli oyuncu sayısını artırarak sorumluluk alan bir takım olmaktan öteye geçmeden çıktı maça.

Maçı anlatmaya buradan başlamalı. Elbette ligde anları en iyi oynayan, rakibi izin verdiğinde en fazla göze hitap eden takımı olan Beşiktaş, zorlanmadan maçı 3-0’a getirmeyi başardı.

Quaresma on ikinci dakikada bir trivela, bir rabona denemişti bile. Bunun üzerine harika bir kafa vuruşu ile gol atan Cenk’e harika bir orta yaptı. Penaltıdan da olsa ilk golünü attı. Ryan Babel savunmacıları ve kaleciyi birbirine çarpıştırıp boş kaleye estetik bir gol attı.
Şenol Güneş’in maç 
öncesinde rakibi ciddiye alan temkinli tavrı takıma da hakimdi.
Atiba’yı en iyi anlatan şarkı “Sen yoksan heryel yalan” olmalı. Deniz-güneş-kum üçlemesinden herhangi birini çıkardığınızda, keyif kelimesinin anlamı nasıl dağılıyorsa; Atiba’yı çıkardığınızda orta saha üçlüsünün oyununu anlatmakta eksik kalırsınız. Dün yine harika oynadı. Beşiktaş’ın oyununu da onu anlatarak başlamalısınız.

İki haftadır Tolgay oyuna dahil olduktan sonra Beşiktaş’ın oyunu daha da iyileşiyor. Bunu görmeli.

Talisca, Cenk’in sakatlığı sonrası santrafor bölgesinde oynadı. Benim gibi “Sahte 9” oynayabilir diye düşünenleri mahçup etti. Oynamaz diyenler, kısa sureli oyunuyla haklı çıktı (Reha Kapsal’ın kulakları çınlasın).

Şenol Güneş bitime yirmi beş dakika kala, Mitroviç’i Oğuzhan ile değişirip, stoperde Marcelo – Mitroviç ikilisini kurdu, Tosiç’i sol beke, sol bek Adriano’yu orta sahanın soluna aldı. Tüm bu hamleleri Talisca’yı forvete çektiği Babel’in arkasına koyabilmek için yaptı. Belli ki o da onun sahte 9 oyunundan memnun kalmadı. Talisca”Ben sahte 9 değilim, harbi ofansif orta sahayım” dedi.

Bu değişiklikten sonra Alanya’nın penaltı golü ile kazandığı hava da bulut olup uçup gitti. Beşiktaş güle oynaya kazandı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022