• 18 Mart 2016 Cuma 01:00
  • |
  • 18 Mart 2016 Cuma 01:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Hakeme karşı

Paylaş

Braga iyi takım. UEFA’nın sitesinde bu maçın öncesinin başlığında yazdığı gibi bu senenin Dnipro’su da olabilir. Fakat dün Fenerbahçe rakbine yenilmedi. Hakem Ivan Bebek rakibinden daha cetin ceviz çıktı.

Maçın dengede gittiği dakikalarda her kararını Braga’dan yana kullandı. Rakibin taktik faullerine devam derken, Portekiz takımına dokunulmazlık uyguladı.

İlk yarı Alper’in golüne kadar hakemin kararlarını doğru bulanlar, acaba hakemin penaltı kararında ne demiştir. Penaltı ve on kişi kalmak, başta da dediğim gibi iyi takım karşısında dayanılması zor bir durum yarattı.

Her şeye rağmen Fenerbahçe için kırılma anı Nani’nin yakaladığı pozisyondur. O pozisyonda önü boşalmışken attığı şutu onun kalitesinde bir futbolcu gol yapmalıydı.

Fenerbahçe rakibin oyununa karşı mental olarak hazırdı. Ancak hakem kararları ile sakinliklerini koruyamadılar. Bunu eksi olarak yazmak gerekir. Mehmet Topal penaltı pozisyonunda hakemin elinden alıp kırmızı kartı hakeme gösterse yeriydi!..

Normal şartlar altında bir maç oynansa Fenerbahçe’nin kötü yönlerini eleştirebilirdik. İstanbul’da ev sahibinden yana olmayan hakem kararları, ki doğrusu da budur, dün gece tamamen deplasman takımını yok sayan bir tavırdaydı. Yine de soğukkanlı kalabilirler miydi, bu soru maçtan sonra pek çok kişinin zihnini kemirecektir. Ben yine de son yılların en kötü hakem yönetiminde bunu başarmanın da zor olduğunu düşünüyorum.

Öyle ki hiçbir fırsatı kaçırmayan hakeme karşı mücadele ettiler.

Yeni kurulan Fenerbahçe takımının gruptan çıkıp bu seviyeye gelmesi başarıdır. Çeyrek finale rakibinin oyunu ile çıkamasa diyecek bir şey olmazdı. Ancak geçebileceği bir maçı hakemle kaybetmesi üzücü.

Ivan Bebek Avrpupa Şampiyonası hakem kadrosuna girememiş bir hakem. Bu psikolojide harika bir maç yönetmesi de beklenemezdi.

Fenerbahçe şimdi yerel başarı için konsantre olacaktır. Elbette bu yenilginin izlerini taşımazsa!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

17.01.2022

Engin Verel

Ağlanacak halinize...

20.01.2022

Alen Markaryan

Evlerinin önü boyalı direk!

19.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çıldırtıcı yakın markaj!

20.01.2022