• 7 Aralık 2016 Çarşamba 10:01
  • |
  • 7 Aralık 2016 Çarşamba 10:01

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Hakem ve plan!..

Paylaş

Craig Thomson’un uyduruk penaltısı maçı bitirdi. Bu kesin! O kararın öncesini ve sonrasını konuşmak gerek.
Dün basın toplantısında “Kazanmak için pek çok sebebimiz var” demişti Şenol Güneş. Belli ki takımından istekli bir oyun beklediğini anlatmak niyetindeydi. Ancak futbol maçlarını sebepler kazandırmıyor, planlar kazandırıyor.
Yıkıcı, maçı geri döndürülmez noktaya getiren penaltı kararı öncesindeki dakikalarda Beşiktaş’ın makro taktiği iyi olsa dahi, Kiev’e özel hazırlanmış bir “mikro taktik” görmedik. Yani sahada rakibinin zaafiyetini görüp ona özel üretilmiş bir oyun yoktu.
Sahada Beşiktaş’ın topun arkasına takım halinde geçip, iyi kademe yaptığı, hızlı paslarla çıkıp kale önünde bireysel yaratıcılığa kalan her zamanki planı vardı.
Şenol Güneş yine öngörülmeyen bir on bir kurmuştu, az süre alan Kerim Frei’ın derbiye çıkmasının ardından, bu kez uzun zamandır oynama alışkanlığını kaybetmiş Olcay Şahan sahadaydı. Kerim ile derbi planı neyse, o tutmamıştı, İskoç hakemin rezalet kararına kadar Olcay ile de Kiev planı neyse o tutmamıştı.
Buna karşın Beşiktaş, rakibin zayıf kadrosu karşısında geri dönebilir miydi? Evet! Ona da hakem izin vermedi.
O kararın sonrasını futbol olarak konuşmak yanıltıcı olur. Çünkü Beşiktaşlı futbolcunun gardı da morali de yere düştü. Şenol Hoca bile kendine gelebilmek için dakikalarca hakeme söylendi. Sahada olanları anlamlı şekilde anlatmak mümkün değil.
Beşiktaş grubun sonuncusu, gücünün bu gruptaki takımlara yetmeyeceği belli olmuş, hiçbir iddiası olmayan ve üstelik haftasonu oynayacağı maçtan dolayı rotasyona gitmiş Dinamo Kiev’i kolay geçmeliydi. Geriye düştüğümüz maçta dönüş sinyalleri verirken hakeme yenildiğimiz bir maçtı.
Ancak Beşiktaş gruptan dün akşam kaybettiği için değil, iç saha avantajını kullanamadığı, ayağına gelen galibiyetleri doğru hamlelerle alamadığı için çıkamadı.
İlk maçta kötü gününde olan Benfica, İstanbul’da öne geçtiğimiz Kiev’i yenmiş olsaydı, dün gece yedek takımla formalite maçında olacaktı.
Rezil hakem performansını konuşup dün geceden gereken dersleri çıkarmamak da hata olur! Gerçekleri görüp gerekli hamleler yapılırsa Avrupa Ligi yolu çok daha mutlu edebilir.
Fenerbahçe taraftarının Ukrayna sehayetinde olduğu gibi Beşiktaş taraftarı da Kiev’de maç öncesinde saldırıya uğradı. Kulüpler ve TFF bunun takipçisi olmalı!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022