• 3 Ağustos 2017 Perşembe 02:00
  • |
  • 3 Ağustos 2017 Perşembe 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

GURUR VE ZAFER

Paylaş

Abdullah Avcı’nın maç öncesi basın toplantısındaki rahat, kendinden emin ve sahada olabileceklere önceden hazırlıklı hali maçın başlangıç düdüğü ile birlikte Başakşehirli futbolculara tamamen yansımıştı. Bu durum Belçikalılar için şaşırtıcı olabilir, fakat hocayı yakından tanıyan bizler için hiç de yabancı değildi.

Türkiye Ligi’nde rakiplerini nasıl yeneceklerini ya da yendiklerini anlatan Abdullah Avcı, onu izleyenlerde daima çalıştıklarını sahaya yansıtan, iş disiplini olan ve güven veren bir teknik direktör portresi çizmiştir. Dün onun takımı gerçek anlamda sahadaydı.

İki ayaklı eşleşmenin ilk maçında 2-0 geriye düşen takımı, 3-3 tamamladığı maçın rövanşında, bu duyguyla skoru hiç de zorlanmadan kendi lehlerine 2-0’a getirdi.

Eğer plan yaparsanız, günün futbol doğrularını çok çalışarak antrenmanda ve maçlarda uygularsanız, geleceğinizi güneşli günlere taşıyabilirsiniz.

Başakşehir’in bu galibiyeti asla tesadüf değildir. 1891’de kurulmuş köklü Brugge’u sekizinci Avrupa maçında saf dışı bırakmalarının sebebi başkanından malzemecisine kadar doğru işlemesidir.

Clichy transfer döneminde Türkiye’de defalarca şampiyon olmuş kulüplerle anıldı. O dönem daha çok alacağı para ve yaşı ön plana çıktı. Fransız sol bek iki resmi maçta oynadığı futbolla transfer döneminde çok sığ değerlendirmeler yaptığımızı yüzümüze vurdu.

Clichy dahil olmak üzere oyun zekası yükselmiş Başakşehir takımı izledik. İstedikleri zaman topu ayaklarına aldılar, istedikleri zaman uzun oynadılar, diledikleri zaman da topu rakibe bırakıp aktif dinlendiler.

Brugge’un golle sonuçlanmayan özellikle yüksek yan toplarla yarattıkları pozisyonlar vardı. Bu seviye bir rakip karşısında bunlar sorun olmayabilir. Ancak bir tur sonra muhtemel rakipler karşısında bu pozisyonları veriyor olmak, bu turdan bir üst tura beraberinde götürdüğü dezavantaj olarak duruyor. 

Sevilla, Napoli ve Liverpool gibi takımlara karşı bu kadar rahat bir sonuç elde edemeyebilir, ancak Avrupa Ligi’nde ortalama bir Avrupa takımı ağırlığında oynayabileceklerinin ipucunu verdiler.

Elbette futbol mucizesi gerçekleştirip Şampiyonlar Ligi’ne kalırlarsa küçük çaplı bir zafere imza atacaklar. O zafer gerçekleşmese de göğüslerinde taşıyacakları “Gurur rozeti” ile lige başlayacakları bir gerçek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021