• 08 Kasım 2015 Pazar 00:01
  • |
  • 07 Kasım 2015 Cumartesi 22:02

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Güneşi görmüşken

Paylaş

Maç Galatasaray adına çiçek bahçesinde güle oynaya dolaşırcasına mutlu başladı, ancak aniden havanın karardığı Kenger tarlasında dolaşmaktan beter korku filmi sahnesine döndü!

İlk on birde Sneijder’in Selçuk ile orta saha merkezinde yer alması, çift forvet (Umut-Burak) ve bunlara hücumcu kanat oyuncuları (Yasin-Podolski) eklendiğinde savunmada sıkıntı yaşanır mı sorusu kafalarda dolaşan ortak soruydu.
Fakat Sneijder Galatasaray’da bu pozisyonda ilk kez dün gece oynamadı. Geçen sezon Prandelli önce Arsenal deplasmanında, sonra da Kayseri Erciyes deplasmanında arka arkaya Sneijder’i oyunu geriden rahat kurabilmek adına burada oynattı.

Farkı Arsenal maçında etrafında daha fazla orta saha özellikli oyuncu bulunuyordu, Erciyes maçında Melo gibi savunma karakterli oyuncu ile ikiliydi.

Sneijder kariyerinde orta saha bölgesinin farklı yerlerinde oynadı. Orta saha oyuncusu olduğu için dayanıklı. Prandelli’nin dediği gibi Hollanda milli takımında Messi’yi marke etmişliği bile var. Ancak hele dünkü gibi hücum karakterli oyuncularla sahada yer alınca savunmada geçirgen olmalarına katkı verdiği gerçeğini değiştirmiyor.

Dün top kendilerine geçtiğinde maçın skoru ne olursa olsun ellerini kollarını sallayarak rahat oynadılar. Erken buldukları gole rağmen rakibi de oynattılar. Selçuk çıkana kadar Galatasaray rahat paslaşıyor, ama rakip ceza sahasında hücum oyuncularını topla buluşturamıyordu. Sadece uzaktan şutla rakip kaleyi tehdit ediyordu. Devre bittiğinde topla Rizespor ceza sahasında sadece iki Galatasaraylı futbolcu topla buluşabilmişti!..

Selçuk’un çıktığı dakika, yerine giren Rodriguez’in ilk pas hatasında golün yenmesi kabusun başlangıcı olarak kabul edilebilir. Ancak asıl sorun rakip ceza sahasına topla ayak basamamaktı. Maçı asıl kabusa çeviren bu durumdu.
İkinci yarı oyuncu değiştirmeden değiştirdikleri de buydu. Podolski golüne kadar yirmi dakikada altı kez Rize ceza sahasına daldılar. Yarım saatlik bu anlayış, ilk yarıda daha çok orta sahada geçen (%62) oyunun şeklini değiştirdi ve iki gol getirdi. Ancak sakatlıklardan dolayı üç oyuncu değişikliğini istediği gibi yapamadığı, son bölümünü on kişi tamaladığı maçta savunma geçirgenliği nedeniyle güneşi görmüşken kaybetti.

Şampiyonlu hedefi olan takımları rakiplerine karşı hücumcu sayısını artırmadan oynadıkları için eleştirenler Türkiye Ligi’nin sanıldığı kadar kolay olmadığını bu sonuçla anlamalı!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Ah be' dedirten zafer!

09.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

İyi düşünelim iyi bitsin...

09.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021