• 22 Ekim 2012 Pazartesi 02:00
  • |
  • 22 Ekim 2012 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Günahlar ve sevaplar

Paylaş

Samet Aybaba, ligin en çok pas yapanlar listesinde ilk 10'a giren iki futbolcusundan biri olan Olcay'ı (diğeri Manuel Fernandes) yedek kulübesinde oturtarak kurdu on birini. Sezon başından bu yana beş kez sonradan oyuna dahil olan, topla haşır neşirliği Fernandes'e yakın Oğuzhan ise orta sahadaydı. Bu Fernandes'in pas dağıtımında yükünü hafifletti. Doğru karardı.
Samet Aybaba'nın solda Olcay ile başlamayıp Hugo Almeida'yı kadroya alması, sadece kağıt üzerinde yanlış gözüktü. Sahada ise Trabzonspor defansını zorlayan faktördü. Batuhan, Holosko ve Almeida hareketli oyunlarıyla sürekli ceza sahasına yüklendi.
Uğur ve Hilbert defansın kanat bekinden çok, İstanbul'un kulelerini andıran bu üçlüye orta yapan hücum kanatlarıydı. Buna İbrahim Toraman'ın ilk toplardaki titiz müdahaleleri de eklenince Trabzonspor sadece savunan bir takıma dönüştü.
Bu da doğru karardı.

KENDİNİ AFFETTİRDİ
Ancak bir yanlış iki doğruyu götürdü ve Trabzonspor golü buldu.
Eğer Fernandes duran topta açılmayan rakibi Olcan Adın'a sarı kart gösterme hırsına kapılmayıp topu kontrolsüz kullanmasa, maç başından itibaren hiç dengesiz yakalanmamış takımını tek ayak üstünde bırakmazdı. Frikikten bulduğu gol sonrası tek yumruğu havada bekleyişi, bir nevi özür mesajıydı.
İkinci yarıya bir diğer pasörünü alarak başlaması Samet Aybaba'nın bu maçtaki diğer bir sevabıydı. Maçın hakimiyetini öyle bir aldılar ki, Şenol Güneş'i maçın bitimine yarım saat kala Soner-Barış değişikliğine götürdüler (ki bu yanlış bir değişiklikti).

İKİ FERNANDES LAZIM
İkinci yarı bir dakika içinde önce Olcay, sonra Almeida ile bulunan iki pozisyondan (ki buna son saniyede kaçanı da ilave edelim) çıkacak ana fikir şudur: 'Beşiktaş'ın iki Fernandes'i olsa dün maçı koparıp alırdı!' Fakat bu cümleden kimse Quaresma'yı kastettiğimi düşünmesin. Çünkü Olcay ve Holosko'nun Quaresma'nın yeteneğinin yanına yaklaşamamaları onların günahı.
Ancak ondan daha özverili oynadıkları için Beşiktaş'ın ayakta kaldığını düşünürseniz sevapları günahlarından fazla. Bu sevaplar bu sezon bir kupa getirmeyebilir, ama ısrar edilip geliştirilirse İnönü'yü 90'ların başındaki sağlıklı günlere döndürür.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ocak 2021 Salı

On dakika

05 Ocak 2021 Salı

Faydalılar arasında en faydalı

24 Aralık 2020 Perşembe

Diziliş değil tavır

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Yabancı başkan' getirsek olur mu?

24.02.2021

Engin Verel

Yazı mı tura mı!

22.02.2021

Alen Markaryan

Daha da maç seyretmem

23.02.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Bencil 3'lüye rağmen!

14.02.2021