• 02 Ekim 2020 Cuma 08:00
  • |
  • 02 Ekim 2020 Cuma 08:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Gerileme devri!

Paylaş

Umarım artık para ve yaş konuşmayı bir an önce bırakırız. Bunları konuştukça Türk futbolunu kurtaracağını zanneden bir kitle var. Umutsuzlukları bir kara bulut gibi ülke futbolu üzerine çöktü. Bu tavır futbolun içindeki insanları teşvik etmediği gibi gerçeklerin konuşulmasını da engelliyor.

Futbol bir meslek. Mesele onların kaç para aldığını konuşmak, kaç yaşında olduğunun çetelesini tutmak değil. Aldıkları paranın karşılığı olan futbolu, yaşları kaç olursa olsun sahaya yansıtmalarını istemek, futbolun eğlence olduğunu konuşup, sahadakilerden "gösteri" talep etmek. Teknik direktörlerden kendilerini güncellemelerini, güncellemeyenlerin çekilmelerini beklemek, günümüz futbolunun gereklerini yapıp yapmadıklarını sorgulamak gerek.

İstenmeyen skorlar sonrası, futbolcuları düşmanlaştırıp tüm sorumluluğu onların sırtına yükleyen; bu enkazı ancak o hain futbolcuları gönderip yenilerini transfer ederek kaldıracağını düşünen yönetim zihniyetini dışlamak gerek.

Hiçbir şeyi beğenmeyince futbolu sevmiş, korumuş olmuyoruz. Futbolcunun yaşını, aldığı parayı konuşunca Türk futbolunu düzlüğe çıkarmıyoruz. Olması gereken saha içinde futbolu geliştirmeye odaklanmak ve bunun için de talep etmek gerekiyor. Ancak önce futbolun bir eğlence olduğunu anlamalıyız. 

Dün Galatasaray Glasgow Rangers’a yenilerek UEFA Avrupa Ligi gruplarına kalamadı. Beş takımla yola çıktığımız Avrupa’da bir ay geride kalmadan Türk futbolunu sadece iki takım temsil edecek. Bu durumu tersine çevirmek, tekrar yükselişe geçmek istiyorsak, parayı ve yaşı konuşmak değil, futbolu sevmek gerekiyor. Kendilerini değil, futbolu sevenlerin sözlerini yüceltmek gerekiyor. Eğer bunu yapmazsak, Türk futbolu daha da sıradanlaşacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Ekim 2020 Çarşamba

Renk katacak

05 Ekim 2020 Pazartesi

Oyun bozuldu

02 Ekim 2020 Cuma

Gerileme devri!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Atlı karınca

25.10.2020

Engin Verel

Bir zahmet atıver

19.10.2020

Alen Markaryan

Arma aşkı yok denecek kadar azdır

20.10.2020

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

Renk katacak

21.10.2020

Gürkan Ata

Acaba olacak mı diye beklemek!

18.10.2020