• 2 Ekim 2020 Cuma 08:00
  • |
  • 2 Ekim 2020 Cuma 08:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Gerileme devri!

Paylaş

Umarım artık para ve yaş konuşmayı bir an önce bırakırız. Bunları konuştukça Türk futbolunu kurtaracağını zanneden bir kitle var. Umutsuzlukları bir kara bulut gibi ülke futbolu üzerine çöktü. Bu tavır futbolun içindeki insanları teşvik etmediği gibi gerçeklerin konuşulmasını da engelliyor.

Futbol bir meslek. Mesele onların kaç para aldığını konuşmak, kaç yaşında olduğunun çetelesini tutmak değil. Aldıkları paranın karşılığı olan futbolu, yaşları kaç olursa olsun sahaya yansıtmalarını istemek, futbolun eğlence olduğunu konuşup, sahadakilerden "gösteri" talep etmek. Teknik direktörlerden kendilerini güncellemelerini, güncellemeyenlerin çekilmelerini beklemek, günümüz futbolunun gereklerini yapıp yapmadıklarını sorgulamak gerek.

İstenmeyen skorlar sonrası, futbolcuları düşmanlaştırıp tüm sorumluluğu onların sırtına yükleyen; bu enkazı ancak o hain futbolcuları gönderip yenilerini transfer ederek kaldıracağını düşünen yönetim zihniyetini dışlamak gerek.

Hiçbir şeyi beğenmeyince futbolu sevmiş, korumuş olmuyoruz. Futbolcunun yaşını, aldığı parayı konuşunca Türk futbolunu düzlüğe çıkarmıyoruz. Olması gereken saha içinde futbolu geliştirmeye odaklanmak ve bunun için de talep etmek gerekiyor. Ancak önce futbolun bir eğlence olduğunu anlamalıyız. 

Dün Galatasaray Glasgow Rangers’a yenilerek UEFA Avrupa Ligi gruplarına kalamadı. Beş takımla yola çıktığımız Avrupa’da bir ay geride kalmadan Türk futbolunu sadece iki takım temsil edecek. Bu durumu tersine çevirmek, tekrar yükselişe geçmek istiyorsak, parayı ve yaşı konuşmak değil, futbolu sevmek gerekiyor. Kendilerini değil, futbolu sevenlerin sözlerini yüceltmek gerekiyor. Eğer bunu yapmazsak, Türk futbolu daha da sıradanlaşacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Faz3 çalışması!

21.01.2022

Engin Verel

Ağlanacak halinize...

20.01.2022

Alen Markaryan

Evlerinin önü boyalı direk!

19.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çıldırtıcı yakın markaj!

20.01.2022