• 13 Şubat 2014 Perşembe 02:00
  • |
  • 13 Şubat 2014 Perşembe 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Genç Semih'in gölgesinde!

Paylaş

Futbol dertlerimiz listesinde 'gençleri oynatmamak' başı çeker! Bir İtalyan olarak bu durum Mancini'nin hiç umru olmayabilir ve kazanmak için kupa maçı dahi olsa tecrübelilere sarılabilirdi. Oysa dün kurduğu on birle maç kazanmaktan çok, genç kazanmayı tercih etti. Alkış!.. 
İsmail Berk kendi yaş kategorisinde pek çok takımın dikkatini çekmiş bir oyuncuydu. Fazla bilinmese de F.Bahçe ile G.Saray, onu Gaziosmanpaşa'dan almak için ufak çaplı bir rekabete girişmişti. İzleyenlere göre F.Bahçe istenen rakamı verip üzerine kadrosundaki Güiza'yı takasa verse yeriydi. Tugay Kerimoğlu'na alt yapıyı düzeltmesi için açık çek verildiği günlerdi; hem istenen 400 bin liralık bedel hem de Gaziosmanpaşa ile G.Saray arasındaki daha sıcak ilişkiler (o dönem) Berk'i G.Saray'a getirdi. 
Dün yıllar önce hikayesini dinlediğim 1994'lü bu genci sahada görmek beni mutlu etti. Berk İsmail Ünsal ve onun gibileri daha erken piyasaya çıkarmak için Mancini'nin bu yaklaşımına ihtiyacımız var. Eksikleri var, ama gelişmek onun elinde. Onun yerinde olsam, antrenmanlarda Drogba'yı izlerdim çaktırmadan. 
1994 doğumlu altı oyuncunun başlangıç on birinde yer alması (buna Antalyaspor'da sonradan oyuna giren 1993'lü kaleci Ozan'ı da ekleyin) maçın kendisinden daha önemliydi. Sahada 'Genç' lakaplı Semih Şentürk'ün hâlâ ayakta kalmayı sürdüren oyununun gölgesinde anlamlıydı. G.Saray'ın gençlerinin bireysel performanslarından çok, sahaya anlamlı dağılmaları iyiydi. Marka futbolcuların skoru değiştirme becerisinden uzak, fakat takım oyununa katkı sağlamakta kararlılardı. 
Antalyaspor ise sezona başlarken belki akıllarında dahi olmayan başarıya ulaşabilmek için grup liderliği avantajını koruma isteği ile daha temkinli olan taraftı. Galatasaray'ın üzerine gidebilirlerdi, ancak o riske girmediler, şartlara göre oynadılar. 
Risk alınmadığından renksiz, heyecanı az, sadece gençlere büyümeleri adına sorumluluk verildiği için mutlu olunabilecek bir maçtı! 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Şu kombine meselesi

28.06.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022