• 13 Şubat 2014 Perşembe 02:00
  • |
  • 13 Şubat 2014 Perşembe 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Genç Semih'in gölgesinde!

Paylaş

Futbol dertlerimiz listesinde 'gençleri oynatmamak' başı çeker! Bir İtalyan olarak bu durum Mancini'nin hiç umru olmayabilir ve kazanmak için kupa maçı dahi olsa tecrübelilere sarılabilirdi. Oysa dün kurduğu on birle maç kazanmaktan çok, genç kazanmayı tercih etti. Alkış!.. 
İsmail Berk kendi yaş kategorisinde pek çok takımın dikkatini çekmiş bir oyuncuydu. Fazla bilinmese de F.Bahçe ile G.Saray, onu Gaziosmanpaşa'dan almak için ufak çaplı bir rekabete girişmişti. İzleyenlere göre F.Bahçe istenen rakamı verip üzerine kadrosundaki Güiza'yı takasa verse yeriydi. Tugay Kerimoğlu'na alt yapıyı düzeltmesi için açık çek verildiği günlerdi; hem istenen 400 bin liralık bedel hem de Gaziosmanpaşa ile G.Saray arasındaki daha sıcak ilişkiler (o dönem) Berk'i G.Saray'a getirdi. 
Dün yıllar önce hikayesini dinlediğim 1994'lü bu genci sahada görmek beni mutlu etti. Berk İsmail Ünsal ve onun gibileri daha erken piyasaya çıkarmak için Mancini'nin bu yaklaşımına ihtiyacımız var. Eksikleri var, ama gelişmek onun elinde. Onun yerinde olsam, antrenmanlarda Drogba'yı izlerdim çaktırmadan. 
1994 doğumlu altı oyuncunun başlangıç on birinde yer alması (buna Antalyaspor'da sonradan oyuna giren 1993'lü kaleci Ozan'ı da ekleyin) maçın kendisinden daha önemliydi. Sahada 'Genç' lakaplı Semih Şentürk'ün hâlâ ayakta kalmayı sürdüren oyununun gölgesinde anlamlıydı. G.Saray'ın gençlerinin bireysel performanslarından çok, sahaya anlamlı dağılmaları iyiydi. Marka futbolcuların skoru değiştirme becerisinden uzak, fakat takım oyununa katkı sağlamakta kararlılardı. 
Antalyaspor ise sezona başlarken belki akıllarında dahi olmayan başarıya ulaşabilmek için grup liderliği avantajını koruma isteği ile daha temkinli olan taraftı. Galatasaray'ın üzerine gidebilirlerdi, ancak o riske girmediler, şartlara göre oynadılar. 
Risk alınmadığından renksiz, heyecanı az, sadece gençlere büyümeleri adına sorumluluk verildiği için mutlu olunabilecek bir maçtı! 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

25 Mart 2021 Perşembe

Büyük oynadık

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Mangala mı gittiniz?

09.04.2021

Alen Markaryan

Sarhoş top değişince

08.04.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Gürkan Ata

Biri eksik, biri stresli!

11.04.2021