• 2 Ekim 2015 Cuma 01:12
  • |
  • 2 Ekim 2015 Cuma 01:12

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Gelişen oyun

Paylaş

Skorlardan bağımsız, Fenerbahçe’nin oyununun geliştiği ortada. Pereira’nın da takımına daha da ısındığı. Fenerbahçe Aykut Kocaman ile kurulan kadroyu ve oyun sistemini son üç hocası ile kullandı. Dörtlü defans, üç merkez orta saha ve ileride kanatları forvetten devşirme üçlü hücum hattı. Pereira geldiği günden beri değişen kadro yapısı ile birlikte doğru dizilişi arayış içerisinde.

Celtic maçına gelene kadar 4-4-2’den 4-2-3-1’e kadar farklı dizilişleri maçtan maça denemişti. Dün de derbide kullandı 4-3-3 ile başlayıp maçı 5-3-2 ile bitirdi. Portekizli kesinlikle sistem fetişisti değil. Doğru dizilişi arıyor ve artık kimin nerede, ne yapacağını biliyor.

Geldiği günden bu yana bireylerden önce takım önemlidir diyen Pereira’nın Fenerbahçe’si son iki maçtır bu takım oyununa yaklaştığını gösterdi.

Takım savunmasını ve duran toplarda paylaşımları arttırdıkları takdirde yediklerini telafi etmek zorunda kalmayacaklar. Derbiden sonra tekrar 2-0 geriye düştükleri bir maçı çevirmek, kondisyonu eksik bir takımın yapacağı bir iş değil. Hele ikinci yarının ilk yirmi beş dakikasında Celtic’i kendi sahasına hapsederek oynamayı başarmışlarsa. 
Molde maçından sonra çıkan “bu takım çalışmıyor” yargısının bir şehir efsanesi olması muhtemel.

Defansif bazı zaafları olsa da Şener, Mehmet Topal, kendi standardının üstüne çıkan Alves, Nani, Meireles ve Fernandao takımın iyileriydi.

Fabiano tercihi de hocanın doğru bildiği yolda ilerlediğinin göstergesi. Dayanağı olmayan eleştirileri dikkate almadığını gösteriyor ki, bu orta vadede oyuncuların güvenini kazanması için iyi bir özellik. Fabiano da bir pozisyon dışında (topu göğsünden sektirdi) hatasız oynadı.

Gökhan Gönül ve Caner bilindik formları ile geldiğinde Fenerbahçe daha güven veren bir defansa sahip olabilir.

Gruptaki diğer maçın berabere bittiği bir maçta Celtic deplasmanından beraberlikle dönmek iyi iş. Yeni kurulan bir takım olarak Fenerbahçe’nin grupta şansının az olduğuna inananlardandım. Şu an bir puanla grubun sonunda yer alsalar da oyun gelişimlerini sürdürdükleri takdirde, içsaha maçlarını kazanarak bu gruptan çıkma konusunda büyük şans yakalayabilirler.

Hem kazandıkları bir puan, ama daha çok oynadıkları oyunla grupta varım dediler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021