• 3 Ocak 2017 Salı 11:15
  • |
  • 3 Ocak 2017 Salı 11:15

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Galatasaray'ı kim yönetiyor

Paylaş

Sürdürülebilir başarı için iki sorunun cevabı önemli: 1-Bu takımı kim yönetiyor? 2-Verilen disiplin cezaları kararlılıkla uygulanacak mı? Riekerink'in F.Bahçe derbisinin kadrosunu Sneijder'ın etkisiyle kurduğu konuşuluyor.

G.Saray'ın sezonun ilk yarısında geldiği nokta başarı mıdır?

Bir önceki sezona kıyaslarsak ortada bir başarı var. 2015-2016 sezonunda on altıncı haftayı 29 puanla tamamlamışlar, liderden 9 puan gerideydiler. Ara transferde yapılacak takviyelerle bir mucizeye imza atacaklarına inanıyorlardı. Bu sezon ise liderin üç puan gerisindeler. Takımdan ayrılacaklar ve geleceklerle bu sezon bir öncekinden daha ümitli olmaları için fazlasıyla sebep var. Sürdürülebilir başarı için iki sorunun cevabı önemli. Bu takımı kim yönetiyor? Verilen disiplin cezaları kararlılıkla uygulanacak mı? Riekerink takımı saha içinde derleyip toparladı. Ancak F.Bahçe derbisinin kadrosunu Hollandalı vatandaşı Sneijder'ın etkisiyle kurduğu (Selçuk'u kesip De Jong'u oynatması) futbol kulisinin dedikodularının başında geliyor. Dedikodu olur ama "Yok canım" dedirtecek bir tablo vardır, inanmazsın. 

U DÖNÜŞ SÜRERSE

G.Saray futbol şubesini kimin yönettiği hâlâ flu! Yaz döneminde futbolculara para cezası kesildi, sonra iyi gidişatla iptal edildi. Yasin kadro dışı bırakıldı. F.Bahçe maçı öncesi "1 haftalıktı" denilerek affedildi. Takım disiplinini artırmak için verilen bu kararlardaki çabuk "U" dönüşler devam ederse ikinci yarı disiplini sağlamak kolay olamayabilir. 

Kondisyonu kapatırsa şampiyon olabilir

Büyük maçları kazanmadan şampiyon olmak mümkün mü? 

Büyük maç kazanamadan şampiyon olabilirsin. Beşiktaş ve F.Bahçe ile içeride oynaması da G.Saray'ın avantajıdır. Fakat şöyle bir durum var. Ligin ilk yedi sırasının ortak özelliği F.Bahçe dışındaki tüm takımlar geçen sezonki hocaları ile devam ediyor. Ligin istikrarlı, anlaşılan ve Avrupa standardına yaklaşan oyunlarını oynuyorlar. G.Saray burada sadece Bursaspor'u mağlup edebildi. On yedinci haftada Konyaspor deplasmanında ne yapacak, göreceğiz. Küme düşmeme, Avrupa'ya katılma ve şampiyonluk mücadelelerinin daha alevleneceği ikinci yarı ligin ilk yedi sırasındaki takımlara karşı bu performansı devam ettirmesi şampiyonluktan uzaklaştırır. G.Saray futbol takımı yaz kampında "deneme" için getirilen bir kondisyoner tarafından çalıştırıldı. Ligin ikinci yarısında fizik kondisyonu açığını kapatabilirse şampiyon olabilir. Yükleme yapmak için fırsatları var, çünkü haftada bir maç yapacaklar. 

G.Saray’ın ikinci yarı fikstürü avantaj mı dezavantaj mı? 

Beşiktaş maçının ilk yarısındaki gibi oynarlarsa avantaj, Osmanlıspor maçı gibi oynarlarsa dezavantaj. Beşiktaş, Fenerbahçe, Osmanlıspor ve Konyaspor ile içeride oynayacaklar. Oyun kalitesi yüksek takımlara karşı hükmeden bir görüntüye çıkamazlarsa dezavantaj olur.

Taraftarla maç kazanılmaz 

G.Saray, iç sahada yenildiği iki maçı kazansa, ligin matematiği değişecekti, lider Başakşehir değil, G.Saray olacaktı. TT Arena, taraftar, yeterince görevini yapmadı mı? 

G.Saray, Trabzonspor'u yenebilir miydi? Evet! Başakşehir'i yenebilir miydi? Hayır. O maç sabaha kadar oynansa Başakşehir'in kazanacağı bir maç gibi duruyordu. O yüzden zirvedeki görüntü, ligin ilk yarısında takımların oynadığı futbolla değerlendirdiğinizde normal. G.Saray liderle aynı durumda olabilirdi sadece. Taraftarla maç kazanıldığına inanmıyorum. Kadro kötü olacak, taraftar iyi olup maç kazanılacak. Bu, futbolda 10 maçta 1 olur. Ancak oluşan atmosfer rakibi tedirgin eder. Trabzonspor ve Başakşehir maçlarında böyle bir ortam yoktu, doğru. Ancak Galatasaray futbol takımı sahada doğruları yapamadığı için o maçları kazanamadı. 

G.Saray'dan mağdur takımlar var 

Hakemler ilk yarıda G.Saray'a karşı sahada adil miydi? 

Bursa maçını kazanırken, Galatasaray aleyhine hakem kararları vardı. Son maçta Bruma yaptığı yumruklama eyleminden kırmızı ile ihraç edilse, ligin belki iki-üç haftasında ondan yoksun kalabilirlerdi. Hakemlerin büyük hatalar yaptıkları sezonda Galatasaray'dan daha fazla mağdur olan takımlar vardı. 

Sadece lig ayakta tutar 

Lig mi kupa mı gerçekçi hedef?

Gerçekçi olan Süper Lig şampiyonluğunu kovalamak. Sadece bu hedef şu an G.Saray'ı ayakta tutar.

Bruma'yı Sneijder'a bırakın 

G.Saray, hırsla disiplinsizliği karıştıran Bruma sorununu nasıl çözecek? 

Bruma'yı Sneijder'ın ellerine bırakıp oyun görüşünü olgunlaştırarak, disiplin uygulamalarında tutarlı ve kararlı davranarak.

HAKİMİYETİ JOR'A VERİN

Riekerink, ilk yarıyı Advocaat'ın üzerinde tamamladı. Kim başarılı?

Advocaat, Manchester maçında Robin van Persie'yi oynatmadı. Oyuncu kabullendi. Riekerink, F.Bahçe maçında Selçuk İnan'ı oynatmadı. Kriz çıktı. Yasin Öztekin oyundan alınınca sinkaflı cümleler sarf etti. Kadro dışı bırakıldı. Riekerink, "Kendisine 1 haftalık ceza vermiştik" diyerek, geri adım attı. Dirk Advocaat'ın ise Van der Wiel ve Emenike gibi forma şansı verdiği oyuncular, saha dışı hareketleriyle takım ahengini bozunca satış listesine kondu. Sanırım, iki takım arasındaki değerlendirmeler puan sıralamasından çok bu gibi olaylara hakimiyetleri ile değerlendiriliyor. G.Saray'da futbol yöneticileri hakimiyeti tam olarak Riekerink'e verirlerse futbollarını istikrarlı bir şekle sokabilir. Riekerink oyuncularına esnek davranan bir hoca ve onu özgür bırakmalılar. Ondaki eksik yönleri yöneticilerle veya yardımcılarla kapatmaya çalışmak saygıyı azaltıyor. Futbolcunun saygısı azalırsa, saha içinde istikrarlı oyun oynamak çok zor.

4 TRANSFER LAZIM

Transfer hakkınız olsa nereye takviye yapardınız?

Mevkiden bağımsız şunu söylemeliyim. Galatasaray'ın şu an hazır oyuncuya ihtiyacı var. Potansiyeli olan ama gelecekte iyi olacak oyuncudan uzak durmalı. Kesiciliği yüksek dengeli bir stoper, sağ bek, ikinci forvet olarak oynayabilecek bir kanat oyuncusu ve orta saha ile forvet arasında pas bağlantısı kurabilecek alternatif forvet alırdım. Yöneticilerin işi daha zor, çünkü Finansal Fair Play'i yok sayarak hareket etmek kolay değil. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022