• 14 Eylül 2014 Pazar 01:45
  • |
  • 14 Eylül 2014 Pazar 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Galatasaray formsuz

Paylaş

Galatasaraylı futbolcular, Konyaspor’un ilk hafta Eskişehir deplasmanında yarım saatte açtığı gedikleri, ilk kırk beş dakika boyunca bulamadı.

Bruma’nın kendi getirip attığı şutun bloklandığı pozisyonun dışında, rakip ceza sahası civarında pas ve şut tercihlerini daha doğru yapabilse belki o gedikleri açacaklardı. Burak Yılmaz’a bu kadar yakın oynayan Bruma’nın Burak’ı daha fazla pasla bulması gerekirken, çok etkisiz alanlarda Burak’a paslar çıkardı.

Burak’ın hemen arkasında Bruma ve Sneijder’in yer aldığı dizilişte, rakip savunmanın arasına sızacak beceri ve hızdaki Bruma’da görüntü böyle olunca, iş haliyle Sneijder’in üzerine kaldı. Ona da Hürriyet yakın oynadı, ki Sneijder’i merkezden kanatlara kaydırmak daha doğru olabilirdi.

Elbette Eskişehirspor’un sürpriz sayılabilecek tercihlerle sahada yer alan geri dörtlüsündeki oyuncuların pozisyonlarını kaybetmemesi de Galatasaraylı oyuncuları zorladı. Haklarını teslim etmeli.

İkinci yarı Prandelli’nin değişiklikleri şu anlama geliyor: “Topu rakip alana taşımada sorunumuz yok, bitiricilikte iyi değiliz.” Sırayla ilerideki üçlüyü (Bruma, Sneijder, Burak) çıkarıp digger üçyüyü (Olcan, Umut, Pandev) sahaya sürdü. Fakat maçın ilerleyen dakikaları, özellikle Pandev’in ceza sahası civarındaki akıllı paslarını da gördükten sonra, sanki Sneijder-Pandev ikilisini birlikte sahada tutmak, sonuca gitmek için daha doğru tercihti.

Pozisyonu olmayan maç, tipik bir Umut Bulut maçına dönmüştü aslında. Arka direkte kalabalıkta onun takipçiliği işi bitirebilirdi. Ancak direkten dönen topu gol olup kazansa bile Galatasaray’ın istenen formda olmadığı gerçeğini değiştirmeyecekti.

Yenilerden Dzemaili işini temiz, ama düz yapan bir isim. Bu maçtaki görüntüsü, onun görevini Veysel Sarı’ya versen hiçbir şey değişmeyecek gibiydi. Melo’nun gelmesi ile Selçuk-Melo-Dzamaili üçlüsü önemli güç olacak, rakip alanda bitirici paslarda Selçuk İnan’ın ayağına bakacaklar gibi duruyor.

Tarık Çamdal ilk hafta sağbek oynadığı maç, sahanın vasat oyuncularından biriyken, Galatasaray’da ilk maçında sol bekte tempoluydu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Faz3 çalışması!

21.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Nemrutluk diz boyu

23.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çıldırtıcı yakın markaj!

20.01.2022