• 22 Şubat 2016 Pazartesi 07:36
  • |
  • 22 Şubat 2016 Pazartesi 07:36

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Futbolun ölümü

Paylaş

Hafta içi hocalarının oyundan alma kararına trip yapan futbolcuların, hocaları kadroyu kurarken onları dışarıda bıraktığı bir haftayı tamamlamak üzereyiz. Eğer bu akşam Şenol Güneş de Gomez’i keserse üçte üç olacak.
Mustafa Denizli’nin Sneijder’i yedek soyundurmasının bahanesi “dinlendirme” açıklamasıydı!.. Öyle ki kendisine istifa diye bağırılırken tribünlerin çağrısına alkışla karşılık veren Sneijder’e bir mesajdı yedeklik.
Lazio rönvanş maçında belli oldu ki, iki stoperi orta sahada oynatmaya devam edecek. Chedjou ve Donk yine bu bölgeyi savundu.
Sabri, Denayer’in yerine on birdeydi. Maçta en fazla pas trafiği Sabri ve Podolski arasında yaşandı. Podolski maçın en etkili adamı oldu. Denayer’i sağ bek oynatmanın ne kadar yanlış olduğu böylece ortaya çıkmış oldu.
Maçın genelinde Galatasaray’ın hücuma gelmekte zorlanmadığını gördük. Trabzonspor ceza sahası civarında yetenekli ayak sıkıntısı çekiyordu. Sneijder ve Bilal girdikten sonra bunu aşarak golü buldular.
Ancak Elbette maçın hakemini konuşmadan Galatasaray’ın oyununu anlatmak doğru olmaz. Kolay kartlar çıkararak eksik bıraktı. Aykut’a gösterdiği sarı kartın dışında sarı kart uygulamalarında ezberciydi. Sınıfın kontrolünü kaybeden öğretmenin öğrenciye sıfırı basmasına benziyordu. Zaafiyet gösterdi. İyi bir hakemin göstermeyeceği tavır sergiledi.
Bunun yanı sıra maçta tek bir penaltı vardı. Onu vermedi. İki tane olmayan penaltıyı verdi. Marko Marin’i Sabri’nin itmesi penaltıydı. Onun dışında ne Erkan’ın düşüşü, ne Umut’un düşüşü penaltı değildi.
Podolski-Sabri paslaşması kadar sahada şahit olduğumuz bir başka şey Umut’un topa vuramamasıydı. Öyle ki vurduğu bir şutta neredeyse çizgideki takım arkadaşı Olcan’ın kafasını nişanladı.
Benzer görüntülerine rağmen onu hep savundum. Ben ondan Cavanda ile ikili mücadelesinde kendini yere atmasını beklemezdi. Sanırım artık onun da psikolojisi bozulmuş!
Dört kırmızı kart ve Selçuk’un penaltı golünden sonra Trabzonlu oyuncuların top oynamaması futbol tarihi konuşulurken hep hatırlanacak.
Selçuk İnan o penaltıyı öncesinde dışarı vursa belki Avrupa yolunda yara alacak ama futbol tarihinde silinmeyecek örnek bir hareket yapabilirdi.
Bunu beklemeyin. O futbol Metinlerle, Lefterlerle, Baba Hakkılarla bizi uzaktan izliyor şimdi…

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Skandallar zinciri

19.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021