• 21 Eylül 2014 Pazar 01:45
  • |
  • 21 Eylül 2014 Pazar 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Formsuz olan kim?

Paylaş

Şunu savunuyorum. Se lçuk İnan anlatıldığı gibi formsuz değil. O sadece bir günah keçisi! Geçen sezon formsuzdu ve Melo onun açığını bazı maçlarda iki kişilik oynayarak kapatıyordu. Bu doğru. Ancak bu sezon böyle birşey sözkonusu değil. 

Dün kontraataktan yedikleri gole kadar, sağiç pozisyonunda üstlendiği defansif görevinin yanı sıra ofansif anlamda da takıma katkı veren isimdi. Formsuz futbolcu oyun içinde saklanır. Selçuk, rakip defansın dengesini bozacak topsuz koşuları yaptı. Arkadaşları paslarında bu koşuları ne kadar değerlendirdi asıl soru budur. Asıl formsuz olan Prandelli. 

Fatih Terim şampyionlukla biten 2011-2012 sezonunda devreyi 2-0 geride kapattıkları Samsunspor deplasmanında Sabri’yi oyundan çıkarmış, Riera’yı oyuna almış, dizilişi değiştirerek orta sahayı beşlemiş ve maçı 2-4’e getirmişti. O gün kapanış golünü atan da dün Balıkesirspor’da açılış golünü atan Sercan Yıldırım’dı. 

Prandelli kriz anlarında futbolcularını uyandıracak, onların saha içi performansını artıracak hamleleri yapmadığı gibi takımı yeni bir sisteme alıştırmaya çalışıyor.

Selçuk İnan Fatih Terim döneminden bu yana saha içi rolü en fazla değişen isim. Daha kısa mesafede, rakip ceza sahası civarında oynadığı Fatih Terim döneminden sonra, Mancini ile kendi ceza yayı üstünde iki stoperinin arasına kademeye girmesi istenen bir defansif futbolcuya dönüşmesi istendi, şimdi de iki ceza sahası arasında iki yönlü bir oyuncu olması bekleniyor. Hal böyleyken skorlar kötü gittiğinde elbette öne çıkan isimin de Selçuk olması doğal. Hali, tavrı ve davranışlarıyla tribüne de oynamayı bilmediğinden savunmasız bir oyuncuya dönüşüyor. Dün Prandelli’nin tek doğrusu, eleştirilen kaptanını kesmemesiydi.

Prandelli, tüm hazırlık maçlarını ikili orta saha oynayıp, Süper Kupa finalinden sonra tüm resmi maçları üçlü orta saha oynamayı tercih etti. Kanat hücumcularını kullanmayıp Sneijder’i ve Bruma’yı üçlünün önünde kullanmaya ve onların da önünde Burak ile oynamaya başladı. Bu sistem değişikliği hücumda agresif bir takım yaratma ve son dakika transferlerinin bu sisteme gore yapılmış oyuncular (Pandev-Dzemaili) olmasından kaynaklanıyordu. Bu anlaşılabilir. Fakat zamanlaması tartışılır. Yeni sisteme alışma sürecini resmi maçlarda yaşayan Galatasaraylı futbolcular sahada doğal olarak bocalıyor.

Dün gece de Yasin’den sağbek yaratılması, Balıkesirspor’un hücum etmeden iki gol bulması kadar garipti!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

17.01.2022

Engin Verel

Geçiş dönemi!

16.01.2022

Alen Markaryan

Evlerinin önü boyalı direk!

19.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

16.01.2022