• 13 Haziran 2016 Pazartesi 00:01
  • |
  • 13 Haziran 2016 Pazartesi 00:01

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Fizik, fizik, fizik

Paylaş

Yapmak istersin. Aklındakileri ayaklarına uygulatamazsın. Bunun sebebi fizik eksikliktir.

Dün forma giyen on dört futbolcudan sekizi, bu sezon kulüp takımlarında sürekli oynayan oyuncular değildi. Bu birinci etkendi.

UEFA’nın resmi muhabirinin verdiği bilgiye göre Fransa’nın güneyinde kamp yapan tek takımdık. 0 (sıfır) rakımda İzmir’e benzer hava koşullarında kamp ve ardından Paris’te ilk maç. Mesela dün Marsilya’da hava 29 derece, nem %30’du. Maç yaptığımız Paris’te ise 18 derece ve nem %78’di. Adeta farklı iki iklim. Bu da ikinci etken.

Dün istediklerimizi yapamamamızın sebebi taktikten önce fizikti. Maçın ikinci yarısında takımın iyice düşmesi bunu ispatıydı.

Bu yüzden Scott Piri kamp boyunca aşırı yükleme yapmadan takımdaki bu eksikliği görüp makyaj yaptı. Dikkat ettiyseniz ısınmada kuvvet bantıyla kısa kısa kuvvet çalıştı Milliler.

Bu turnuvada “fizik olarak yoksan, futbolda varz olamazsın” ana fikrinin çıkacağını hep birlikte göreceğiz. Günümüz futbolunda farkı yaratan detay bu olacak. Olmazsa olmaz, fizik, fizik, fizik!

Dün bu konuda sınıfta kaldık.

Taktik olarak da Hırvatları rakip alanda bir kişi fazla yakalayacak organizasyonu kuramadık. Hırvatlar bu konuda pozisyon yaratamasa da Srna’yı hep boşta bulmayı başarmışlardı.

Modriç’in ekstra vuruşu ile öne geçince, kuvvette devamlılık sorunumuzla birlikte kaldıramayacağımız bir ağırlığı omuzlarımıza yükledik.

İkinci devre bunu çevirmek zordu. Öyle de oldu.

Doksan dakikada sloganımızın hakkını veremedik. Umalım ki, önümüzdeki yüz seksen dakikada bunu gösterir Ay Yıldızlı oyuncularımız. Bir galibiyet bile bizi 16 takım arasına bırakacak zira. Fizik ve taktiksel eksikliğimize rağmen bu şansı kullanabilmeliyiz.

Ha gayret!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021