• 6 Kasım 2013 Çarşamba 02:00
  • |
  • 6 Kasım 2013 Çarşamba 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Filizin boyu 1 santim uzadı

Paylaş

İlk maçında (Juventus) Riera’yı sağ açık olarak oynatan Mancini’nin dünkü tercihleri sürpriz olarak yansıtılsa da, başlangıç on biri, İtalyan hocanın Torino’dan bu yana takımını daha iyi tanıdığının işaretiydi. 
Aydın ve Bruma hızlı oyunda etkili olabilecek iki tercihti ve doğruydu. Sahada kaldığı süre içinde Aydın, iyi oyunu ile bunun karşılığını verdi. 
Sayılmayan golünde ofsayttan kendini kaçırmaması, ilk yarının sonlarına doğru Burak Yılmaz ile girdiği ikiye birde zamanlamayı ayarlayamaması, maç genelinde bire birlerde fiziğini hızı kadar iyi kullanamaması Bruma hakkında Mancini’nin söylediklerini haklı çıkarır cinstendi: Tecrübe kazanması gerek! 
Dün maçın başlangıç on biri iyiydi. Fakat başlangıç stratejisi hakkında aynı şey söylenemez. En azından ilk 15 dakikaya Kopanhag’ı diken üstünde hissettirecek saldırganlıkta başlanabilir ya da tempoyu yükselten Kopenhag’a istediğini vermemek adına topa sahip olup baskıyı azaltabilirdi. 

Mancini takımı tanımaya başladı

Kopenhag oyunun başında bu yüksek tempoda golü bulduktan sonra her geçen dakika kendi kalesine yaslanmayı tercih etti. Bu dakikalarda Galatasaray’ın ilk maçta gösterdiği kalite farkı yine ortaya çıktı. Neredeyse Galatasaraylı futbolcular maçı tek kaleye döndürdü. Ancak bunu rakibin tercihi ile değil, kendi gücüyle yapabilmesi gerekli bu seviyede. 
Semih – Umut değişikliği, forvetten birini çıkarıp başka bir forvet koymaktan daha iyi bir tercihti. Ceyhun stopere geçerek ileride bir hücumcuyu fazlalaştırdı. Risk barındırıyordu, ancak oyunun gelişimine uygun ve Mancini’nin takımını artık tanıdığına işaret veren bir başka hamleydi! Belki bir önceki hamlesi (Aydın’ın yerine Ceyhun’un oyuna alınışı) gereksizmiş gibi durdu. Ancak bu değişiklik Aydın’ın yorulduğu düşünülürse anlaşılabilir. 
Gruptaki her olasalık bir filiz ise bu skor her birinin boyunu bir santim uzattı. Fakat Galatasaray için hala en güçlü inanç, son maç Juventus’u içeride yenip işi bitirmek olarak duruyor!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021