• 27 Eylül 2015 Pazar 22:13
  • |
  • 27 Eylül 2015 Pazar 22:13

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Fener oynadı Kartal kazandı

Paylaş

Derbiye Fenerbahçe iyi başladı. Hücum etmek için kurgulanmış Beşiktaş kadrosu topun arkasına geçip savunma yapmak zorunda kaldığı dakikalarda bulduğu iki duran topla öne geçti. Fenerbahçe duran toptan farkı bire indirse de ilk yarı Beşiktaş’a karşı açık oyunda önde olan taraftı.

Markoviç’in alan bulamadığında neler yapabileceğini dokuzuncu dakikada gördük. Tek başına birbirine yakın Beşiktaşlı oyuncuların arasında hızlı bir slalom yapan Markoviç, Fernandao’ya al da at dedi. Açık oyunda üstün olmalarında Fernandao’nun etkisi ne kadardır bilinmez, ama ilk yarı iki net pozisyonu gole çeviremedi.

Beşiktaş’ta Beck geçtiğimiz maçların aksine daha çok öne çıkarak oynadı. Bu Caner – Nani kanadını Gökhan’ı geriye çekerek savunmaktansa önde onları tehdit etme isteğindendi. Pereria bu hamleye maçın içinde Markoviç’i o kanada çekerek boşlukları değerlendirmek istedi. İyi oynadığı dakikalarda Markoviç’in sakatlanması Fenerbahçe’nin dezavantajı oldu. Yerine giren Volkan ikinci golde dar alanda becerili olsa da geniş alanda Markoviç’in yarattığı etkiye yaklaşamadı.
Fırsatları harcayan Fernandao’nun yerine giren Robin van Persie bulduğu tek pozisyonda golünü buldu. Mesajı daha net verdi. Bu takımın ideal forveti o. Fernandao maç trafiğinde rotasyonda kenardan katkı yapacaktır. Sezona erken başlayan Fernandao’nun dinlenmesi için de bu gerekli.

Pereira Türkiye’deki ilk derbide, derbinin ruhuna yakışır bir oyun oynattı. Cesur, oyunu yönlendiren, kaybederken de kazanabileceklerini gösteren bir oyundu.

Şenol Güneş derbi kazanamayan Beşiktaş’ı akılcı, ama uzun vadede geçer akçe olamayacak bir oyunla galibiyetle tanıştırdı.

İkinci devre tüm oyuncu değişikliklerini hücumdan yana kullanan Pereira’nın Fenerbahçe’si, savunmadan yana kullanan Güneş’in Beşiktaş’ına kaybetti.

Maçın özeti, Fenerbahçe oynadı. Beşiktaş kazandı. Lig sonuna kadar heyecanlı geçecek. Altıncı haftada belli oldu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Canlı canlı! 2 puan gitti

4.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021