• 15 Kasım 2012 Perşembe 02:00
  • |
  • 15 Kasım 2012 Perşembe 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Fedakarlar!

Paylaş

Teşekkür ile başlamalı. 500'üncü maça yakışan, Türk futboluna hizmet edenlere hak ettiği değeri veren organizasyonda emeği geçenlere ve dün gece Türk Telekom Arena'ya gelip futbolu gerçekten sevdiğini gösteren herkese canı gönülden teşekkür! Elbette yersiz slogan atanlara değil bu teşekkürüm.
1960'larda Feriköy ve G.Saray formasıyla 263 kez sahaya çıkmış, o günlerde giyip sakladığı milli takım formasını (ki üzerinde mücadeleden kalma kan lekeleri duruyordu) 50 yıl sonra Abdullah Avcı'ya hediye ederken 'Bu forma yüreğini ortaya koyanlara layıktır' sözünü gönüllerinde retweet edenlere de ayrı bir teşekkür.
Fedakarca oynamak. Sanırım sahaya sürülen on birden de, belirlenen taktikten de daha değerli ve ihtiyacımız olan şeydi dün gece. Maçın başında rakibe bırakılmış 5-10 dakikalık bölüm dışında milliler buna yakışır davrandı.
FİT GÖRÜNTÜ VERDİK
Abdullah Avcı grupta oynadığımız son Macaristan maçından yedi farklı isme yer verdi on birinde. Semih Kaya dışında (ki o da son günlerde oynamıyor) kulüplerinde sürekli forma bulan futbolcular olması dikkat çekici tarafıydı. Bu yüzden oyunun genelinde fit bir görüntü verdik.
Defans anlayışımızda takım savunmamızı geliştirmemiz gerektiği gerçeği hala tüm çıplaklığı ile karşımızda duruyor. Bir de rakibin yalancı koşularında yerleşim hatası yapmamız dün geceki savunma eksiğimizdi.
Hücumda dikine paslarla hızlı oynamamız pozitif tarafımız. Defansif olarak sertleşip hücumda da bunu yapabilirsek, iyi bir oyun karakterine sahip olabiliriz.
Milli Takım'ın en çok gol atan futbolcusunun Arda Turan olması, hem onun yeteneğini gösteriyor hem de hücumda ceza sahasını etkili kullanan forvetimizin olmayışını. Umut Bulut'un yükselen formu ve dün gece doğru yerlere koşu yapan Mevlüt Erdinç'in bir de gol atmış olması, önümüzdeki dönemde bu konuda umutlanmamızı sağlayabilir. Getirdiğimizi gole çeviren marka bir golcü yaratmamız da bu oyun karakterinin olmazsa olmazı.
HOŞ GELDİN KERİM FREİ
Abdullah Avcı'nın sessiz sedasız gerçekleştirdiği Kerim Frei ikna turlarının ne kadar yerinde olduğu, İsviçre Milli Takımı hocası Ottmar Hitzfeld'in kendilerini seçmesi yönündeki markajından zaten belliydi. Fakat Kerim Frei ilk kez giydiği formasını, 500'üncü maça gelene kadar terletmişlere yakışır coşku ve sorumlulukla taşıması sanırım izleyenlerde de mutluluk ve merak uyandırmıştır. Hoş geldin Frei!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021