• 13 Mayıs 2013 Pazartesi 02:00
  • |
  • 13 Mayıs 2013 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

F.Bahçe beni yanılttı

Paylaş

F.Bahçe ilk golü yeme hastalığı ile geriye düştüğü maçı, doğru oyunun karşılığı olarak devre bitmeden çevirdi. Maç öncesi kağıt üzerinde güçlü gözüken, cesur bir karar olan Elmander-Burak-Drogba üçlüsü ilk devre oyunu işletmedi. Ancak G.Saray'ın etkisizliğini bu tercihe bağlamak haksızlık olur. Bu üçlünün negatif tek bir yansıması oldu sadece. Sürekli geriden oyunu uzun topla oynayıp onların indireceği toplarla oyunu F.Bahçe sahasına yıkmayı denediler. Ligin en fazla pas yüzdesine sahip takım gibi değillerdi.

Hamit'in yüksek top kaybıyla oynaması, G.Saray'ın oyununu kuran Selçuk İnan'ı F.Bahçeli futbolcuların baskı altına alıp kademeli karşılaması, ellerindeki uzun top silahını kullanmanın önemli bir sebebiydi.

F.Bahçe, G.Saray'ın en formda olan merkezine getirmeden kanatları etkili kullanarak hücum etti.

Ayrıca dizilişlerde F.Bahçe'nin kanatları ikili oynaması, G.Saray'ın beklerinin önünü Hamit ve Selçuk kaymaları ile ikilemesi, topu merkeze getirdiklerinde Melo'yu yanlızlaştırdı. İlk devre doğruları daha fazla yapan taraf F.Bahçe'ydi.

EKMEKLERİNE YAĞ SÜRDÜ

Devreye Elmander-Amrabat değişikliği ile girilmesi oyunu kanatlara yayma arızasını gidermek içindi. Melo-Selçuk ikilisini merkezde bırakıp, sağ kanada da Hamit'i çekerek, önde Drogba-Burak ikilisi ile 4-4-2'ye döndü G.Saray. Bu değişiklik oyun hakimiyetini getirmese de oyunu dengeledi. F.Bahçe teknik heyeti sakatlık nedeniyle zorunlu değişikiliklerle istediğini yapamadı. Ancak kendi sahasının önünde 20 metreyi iyi kapatarak, Burak'ın kornerden kontrataktan bulduğu pozisyon dışında pozisyon vermediler.

Maç öncesi G.Saray'ın şampiyonluğu kazanarak gelmesi nedeniyle derbi atmosferinde tribünlerde düşme olmayacağını, sahadaki oyuncuların üzerindeki stresi alacağı için daha iyi bir oyun izleteceğini düşünüyordum. Yanıldım. Futbolculardan gerginliği tırmandıran hareketleri yine futbol dışı konuşacakların ekmeğine yağ sürdü.

Maçın iki golünü atan Webo'ya hakkını teslim etmeli, fakat F.Bahçe'nin en iyisi Hasan Ali'ydi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021