• 03 Kasım 2012 Cumartesi 02:00
  • |
  • 03 Kasım 2012 Cumartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Farklı bir plan

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesporlu futbolcular hafta boyunca kontratak oynayacaklarının ipuçlarını verdikleri maçta, ilk golü kontrataktan yedi!
Çünkü G.Saray onları bilmedikleri bir oyuna mecbur ederek başladı. Sarı-Kırmızılıların oyun mentalitesi kontrollüydü. Defans hattını kendi ceza sahalarının 20 metre önünde kurup, topla çıkan rakiplerine baskı yapmadan İBB'li futbolcuları kademesi bol bir kalabalığın içine çektiler.
İlk on dakikada bu kalabalıkta kaptıkları iki topu 30-40 metrelik terse çapraz paslarla Burak ve Amrabat'a oynadılar. Aynı dakikalarda Webo ve Turgay ile pozisyona dönüşmeyen defans arkasına koşu gerçekleştiren İBB'li futbolcular, belki bunun güveniyle defansını orta sahaya kadar çektiler ki, Burak Yılmaz bulduğu ilk fırsatta Umut Bulut'a gol attırmayı başardı.
G.Saray, ligde skoru lehine çevirdikten sonra bunu en iyi oynayan takım olduğunu attığı ikinci golle ispatladı. Selçuk İnan attığı golde, Burak Yılmaz'a hücum pasını verdikten sonra oyunun içinde kalarak farkını gözler önüne serdi.
EKSİĞİNİ DE GÖRMÜŞTÜR
Fatih Terim geride kalan dokuz haftada oyunu genelde rakip alana yığarak başlamayı tercih eden hocaydı, dün gece ise geride bekleyerek rakibin zaaflarından yararlanabileceklerini gösterdi. Bunu üç-dört hafta istikrarlı bir şekilde yapıp tabelada da gülerlerse, yeniden yenilmesi zor takıma dönüşebilirler. Daha da önemlisi tahmin edilebilir bir oyun planı olan takım olmaktan uzaklaşırlar.
Dün ikinci yarıda oyun dışına alınana kadar Umut Bulut, top rakibe geçtiğinde sağ kanadı kapatan bir görev üstlendi. Cluj maçı öncesi oyun stratejisi kadar dizilişte bunu da denemeleri önemliydi. Defansif direnci artıran hamleydi. Fakat buna rağmen gol yemelerinin nedeni skor rahatlığının rehavete meyletmesindendi. Dün gece doğruların yanında bu eksiğini de görmesi Romanya seyahati öncesi kazanç!

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021